Europarlamentarët: Serbia s’mund të vazhdojë negociatat nëse nuk vendos sanksionet ndaj Rusisë

Evropë

Europarlamentarët: Serbia s’mund të vazhdojë negociatat nëse nuk vendos sanksionet ndaj Rusisë

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 23:08
Foto ilustrim

Bashkimi Evropian nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit me Serbinë nëse Beogradi nuk respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë, njoftuan socialdemokratët, grupi i dytë parlamentar më i madh në Parlamentin Evropian.

Kështu e komentoi ky grup nënshkrimin e planit konsultativ nga Ministritë e Jashtme të Serbisë dhe Rusisë në Nju Jork.

"Shumë zhgënjyese nga një vend që aspiron të anëtarësohet në BE," shkroi deputeti socialdemokrat nga Kroacia Tonino Picula në rrjetet sociale.

Krerët e diplomacisë së Rusisë, Sergej Lavrov dhe Serbisë, Nikola Selakoviq, nënshkruan të premten në Nju Jork Planin e Konsultimit të Ministrive të Punëve të Jashtme të dy vendeve për dy vjetët e ardhshëm.

Kjo u dënua nga shumë zyrtarë evropianë dhe ambasadori amerikan Christopher Hill në Serbi, tha se SHBA pret një shpjegim nga Beogradi për marrëveshjen me Moskën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat