​Projekti nën ndihmën bullgare për zhvillim përfundoi me sukses në Mal të Zi

Evropë

​Projekti nën ndihmën bullgare për zhvillim përfundoi me sukses në Mal të Zi

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 16:31
Pamje nga vendi i ngjarjes

27 shtatori shënoi përfundimin me sukses të një projekti në komunën Plevle të Malit të Zi të financuar në kuadër të asistencës zyrtare për zhvillim të Bullgarisë.

Projekti i liqenit Smark përfshinë peizazhin e një ishulli në një park në Plevle si një hapësirë energjike, ekologjikisht dhe shkencërisht e qëndrueshme, tha për BTA Ambasada Bullgare në Podgoricë.

Granti prej mbi 35.000 euro i dhënë nga Bullgaria shkoi për rindërtimin e një qendre informacioni, organizimin e një shkolle verore, ndërtimin e bankave inteligjente dhe makinerive riciklimi për bregdetin e ishullit, instalimin e paneleve diellore dhe baterive, vendosjen e ujit. pajisje pastrimi dhe një ekran që jep informacion mbi cilësinë e ujit dhe ajrit.

Në një ceremoni zyrtare që shënon përfundimin e projektit, ambasadorja bullgare në Mal të Zi Meglena Plugchieva dhe kryetari i bashkisë së Plevle Rajko Kovaçeviq prezantuan projektin që synon përdorimin e qëndrueshëm të burimeve natyrore dhe mbrojtjen e mjedisit.

Kovaçeviq vuri në dukje se parku në Plevle, rinovimi dhe modernizimi teknologjik i të cilit u mundësuan me ndihmën financiare të Bullgarisë, është bërë simbol i bashkëpunimit të mirë dhe miqësisë me Bullgarinë.

Ndërsa ambasadorja Plugchieva u shpreh e lumtur për krijimin me ndihmën bullgare të një vendi të bukur në zemrën e qytetit që do të bashkojë të rinjtë dhe të moshuarit.

Gjatë ceremonisë u luajtën himnet kombëtare të Bullgarisë dhe Malit të Zi, u valëvitën flamujt e vendeve dhe interpretuesit e muzikës mbanin ngjyrat e flamurit bullgar.

Rajoni i Ballkanit Perëndimor dhe në veçanti Mali i Zi janë prioritet i asistencës zyrtare zhvillimore të Bullgarisë. Që nga viti 2019, financimi prej mbi 340.000 euro është shtrirë në Mal të Zi për gjithsej 8 projekte.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat