U ftuan për luftë në Ukrainë, rezervistët në Siberi lihen në të ftohtë – pa ushqim para e as tenda

Evropë

U ftuan për luftë në Ukrainë, rezervistët në Siberi lihen në të ftohtë – pa ushqim para e as tenda

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 10:35
Foto nga vendi i ngjarjes

Mobilizimi i pjesshëm rus nuk është duke shkuar sipas planeve. Fillimisht shkaktoi panik dhe frikë në mesin e qytetarëve, ku dhjetëra mijëra prej tyre ia mësynë pikave kufitare duke u larguar nga vendi, e më pas edhe ftesat për mobilizim iu dërguan personave që do të duhej të liroheshin nga shërbimi ushtarak.

Në fillim shumë invalidëve dhe personave me sëmundje të rënda u shkuan ftesat për mobilizim, ndërsa ikja e të rinjve nga Rusia po konsiderohet si problematike, pasi Rusisë po i mungojnë ushtarët për luftën në Ukrainë.

Në një video amatore, shihen rezervistët që janë lënë në rrugë në të ftohtë, pa ushqim, para e as edhe rroba të trasha. Videoja e realizuar diku në Siberi, shfaq rezervistët që dukeshin në gjendje të mjerueshme.

Atyre u ishte thënë që të presin autobusët që do të shkonin për t’i marrë, por një gjë e tillë nuk ndodhi. Ata qëndruan jashtë në të ftohtë, pa ushqim, para e madje as tenda nuk kishin ku të strehohen.

Një oficer nga Novosibirsku, i zemëruar me veprimin e Moskës tha se janë braktisur – duke mos ju dhënë të paktën ndonjë informacion se çfarë do të ndodhë me ta.

“Kemi mbetur këtu, pa ushqim, para e as tenda ku ta fusim kokën në këtë të ftohtë”, dëgjohet duke dhënë oficeri rus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat