Lufta në Ukrainë: Çmimet e naftës rriten, ndërsa afrohet kufiri i naftës së papërpunuar ruse

Evropë

Lufta në Ukrainë: Çmimet e naftës rriten, ndërsa afrohet kufiri i naftës së papërpunuar ruse

Nga: N.E. Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 08:31
Ilustrim

Çmimet e naftës u rritën të hënën pas një marrëveshjeje nga grupi i kombeve G7 dhe aleatët e saj për të kufizuar çmimin e naftës ruse në 60 dollarë (49 £) për fuçi.

Nafta e papërpunuar Brent u shtua rreth 0.7% në mbi 86 dollarë në tregtimin e Azisë.

Lëvizja - e cila mund të hyjë në fuqi të hënën - rrit presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin e Ukrainës.

Ajo vjen pasi grupi i prodhuesve të naftës Opec+ ra dakord t'i përmbahet politikës së tij për të reduktuar prodhimin, mes rritjes më të ngadaltë globale dhe normave më të larta të interesit.

"Ky vendim i OPEC+ për të mbajtur kuotën aty ku është... është në vetvete një lloj mbështetjeje e nënkuptuar për tregun e naftës," i tha BBC-së Kang Wu i S&P Global Commodity Insights.

Opec+ është një grup prej 23 vendeve eksportuese të naftës, duke përfshirë Rusinë, i cili mblidhet rregullisht për të vendosur se sa naftë bruto do të shesë në tregun botëror.

Tregtarët po reagojnë gjithashtu ndaj të dhënave të forta të vendeve të punës në SHBA dhe lehtësimit të kufizimeve të Covid në disa qytete kineze.

Më shumë qytete në Kinë, përfshirë Urumqi në veriperëndim, kanë thënë se do të lirojnë frenimet pas protestave masive kundër politikës zero të vendit për Covid.

"Besimi se Kina mund të përshpejtojë planet e rihapjes ka shkaktuar njëfarë optimizmi herët në mëngjes," tha Stephen Innes, partner menaxhues në SPI Asset Management.

Por ai paralajmëroi kundër "ndjekjes së naftës më të lartë me rihapjen e Kinës pasi do të ketë një rritje masive të rasteve të Omicron, që mund të mbajë lëvizshmërinë në rënie të paktën gjatë tremujorit të parë të vitit të ardhshëm".

Në një deklaratë të përbashkët javën e kaluar, G7 dhe Australia thanë se kufiri prej 60 dollarësh për naftën ruse do të hyjë në fuqi të hënën ose "shumë shpejt pas kësaj".

Ata shtuan se masa kishte për qëllim "të parandalonte Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës".

Kufiri i çmimeve u vendos nga G7 në shtator dhe synon të ndalojë Moskën të përfitojë nga eksportet e naftës duke shmangur një rritje të çmimeve.

Kjo do të thotë se vetëm nafta ruse e blerë për më pak se 60 dollarë për fuçi do të lejohet të transportohet duke përdorur cisternat e G7 dhe BE-së, kompanitë e sigurimeve dhe institucionet e kreditit.

Kjo mund ta bëjë të vështirë për Moskën që të shesë naftën e saj me një çmim më të lartë, sepse shumë kompani të mëdha të transportit dhe sigurimit janë të bazuara brenda G7.

G7 është një organizatë e shtatë ekonomive më të mëdha në botë të ashtuquajturat "të avancuara", të cilat dominojnë tregtinë globale dhe sistemin financiar ndërkombëtar. Ato janë Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara.

Frika nga oferta

Çmimet e naftës dhe gazit janë rritur për shkak të shqetësimeve se pushtimi rus i Ukrainës mund të godasë furnizimin.

Rusia është prodhuesi i dytë më i madh në botë i naftës së papërpunuar pas Arabisë Saudite dhe furnizon rreth një të tretën e nevojave të Evropës.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se kufiri i çmimit do të kufizonte më tej financat e presidentit rus Vladimir Putin dhe "kufizonte të ardhurat që ai përdor për të financuar pushtimin e tij brutal", duke shmangur ndërprerjen e furnizimeve globale.

Megjithatë, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky e quajti kapak "një pozicion i dobët" që nuk ishte mjaft "serioz" për të dëmtuar ekonominë ruse.

Rusia ka thënë se nuk do të pranojë kufirin e çmimit dhe kërcënoi të ndalojë eksportin e naftës në vendet që miratojnë masat.

Një ndalim në mbarë BE-në për naftën bruto ruse të importuar nga deti do të hyjë gjithashtu në fuqi të hënën.

Megjithëse masat me siguri do të ndihen nga Rusia, goditja do të zbutet pjesërisht nga lëvizja e saj për të shitur naftën e saj në tregje të tjera si India dhe Kina, të cilët aktualisht janë blerësit më të mëdhenj të vetëm të naftës së papërpunuar ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat