Mësuesit dhe diplomatët gjermanë do të dëbohen nga Rusia

Evropë

Mësuesit dhe diplomatët gjermanë do të dëbohen nga Rusia

Më: 28 maj 2023 Në ora: 00:19
Vladimir Putin

Rusia po planifikon të dëbojë diplomatët gjermanë, mësuesit dhe punonjësit e institucioneve kulturore muajin e ardhshëm, një veprim që ka të ngjarë të shkaktojë më shumë tensione midis dy vendeve tashmë të tensionuara.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë kritikoi vendimin e Rusisë, duke i quajtur dëbimet e ardhshme “të njëanshme, të pajustifikuara dhe të pakuptimshme”.

Disa qindra punonjës të shtetit gjerman, përfshirë mësuesit dhe stafin e Institutit Goethe, i cili promovon kulturën dhe gjuhën gjermane jashtë vendit, mund të dëbohen, njoftoi gazeta e lajmeve Sueddeutsche Zeitung.

Ky veprim vjen si përgjigje ndaj reduktimit të shërbimeve të inteligjencës ruse në Gjermani në fillim të këtij viti.

Ministria e Jashtme ruse e kishte bërë publike në prill vendimin e saj për të vendosur një kufi në numrin e stafit në misionet tona jashtë vendit dhe në organizatat ndërmjetëse gjermane në Rusi”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme gjermane.

Dëbimet do të çojnë në “një ndërprerje të madhe në të gjitha fushat e pranisë sonë në Rusi”, shtoi zëdhënësi.

Gjermania nuk njoftoi asnjë përgjigje konkrete ndaj dëbimeve të Rusisë, të cilat pritet të fillojnë javën e ardhshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat