Politikania franceze akuzohet për mashtrim: Bëri aq shumë photoshop sa duket si një person tjetër

Evropë

Politikania franceze akuzohet për mashtrim: Bëri aq shumë photoshop sa duket si një person tjetër

Më: 16 shtator 2023 Në ora: 08:13
Juliette de Causans

Një politikane franceze akuzohet se ka “mashtruar” votuesit e saj se ka bërë fotoshop të tepërt në posterin e fushatës.

Në veçanti, një poster që u bën thirrje votuesve të mbështesin kandidaten Juliette de Causans të partisë Europe Écologie Égalité, përshkruan një grua që duket të jetë rreth të 20-ave.

Por, votuesit u ankuan se ishin mashtruar pasi rezultoi se fotografia e përdorur në poster ishte modifikuar shumë për të përmirësuar pamjen e kandidates. Një foto para photoshop-it tregon kandidaten më të mbushur. Në fakt, dy femrat duken krejtësisht të ndryshme kur krahasohen krah për krah.

Image
Juliette de Causans

Politikania pranoi se i përmirësoi fotot dhe mohoi se imazhet e redaktuara do të ndihmonin për të çuar përpara kauzën e saj, sipas Telegraph.

Kandidatja argumentoi gjithashtu se ishte e drejta e saj të kishte një “foto të bukur”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat