Norvegjia miraton 92 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën

Evropë

Norvegjia miraton 92 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën

Më: 26 shtator 2023 Në ora: 14:00
Volodymyr Zelensky dhe Anniken Huitfeldt

Norvegjia do të miratojë 92 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën, sipas një njoftimi të qeverisë të martën.

Paketa synon të “sigurojë që më të cenuarit, fëmijët, refugjatët dhe personat e zhvendosur brenda vendit” të marrin ndihmë jetike, të tilla si “strehim, ushqim, ujë dhe arsim, kujdes shëndetësor dhe mbështetje psikosociale”, tha qeveria në një deklaratë për shtyp.

“Lufta brutale e Rusisë po shkakton vuajtje të mëdha për popullatën civile ukrainase,” tha Ministrja e Jashtme norvegjeze Anniken Huitfeldt, duke shtuar se ukrainasit “kanë nevojë për ndihmën tonë për të kaluar një tjetër dimër lufte.

Ndihma do të shpërndahet përmes programeve ekzistuese për Ukrainën të krijuara nga Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq.

Norvegjia, e cila është një anëtare themeluese e NATO-s, njoftoi më parë se po dërgonte avionë luftarakë F-16 në Ukrainë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat