Rusia e gatshme për negociata, zëdhënësi i Kremlinit zbulon “kushtet”, ja ç’duhet të bëjë Kievi

Evropë

Rusia e gatshme për negociata, zëdhënësi i Kremlinit zbulon “kushtet”, ja ç’duhet të bëjë Kievi

Më: 13 prill 2024 Në ora: 10:59
Dmitry Peskov

Marrëveshjet e ndërprera të paqes midis Ukrainës dhe Rusisë nga viti 2022 mund të jenë baza për negociata të reja, por nuk ka shenja se Kievi është gati për bisedime, tha dje zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Presidenti rus Vladimir Putin ka pohuar vazhdimisht se Rusia dhe Ukraina ishin shumë pranë arritjes së një marrëveshjeje në bisedimet e prillit të vitit 2022 në Stamboll, por se Kievi u largua nga negociatat kur forcat ruse u tërhoqën nga Kievi.

Marrëveshja thuhet se përfshinte kërkesa që Ukraina të merrte një status neutral gjeopolitikisht dhe të mos anëtarësohej në NATO, të kufizonte madhësinë e ushtrisë së saj dhe t'i jepte lindjeve të vendit status të veçantë. Në një deklaratë të enjten, Putin foli përsëri për bisedimet e mundshme të paqes, duke thënë se ai është i hapur për të ashtuquajturat bisedime realiste, por jo për ato të mbajtura nga Ukraina, të cilat duan të anashkalojnë Rusinë dhe, sipas presidentit rus, nuk marrin duke marrë parasysh realitetet e reja në terren.

Zëdhënësi i tij Peskov tha gjithashtu se shumë gjëra kanë ndryshuar që nga viti 2022, duke përfshirë pushtimin e katër rajoneve të reja ukrainase që Rusia tani pretendon si territorin e saj. Por Peskov beson se bisedimet e braktisura nga Stambolli mund të jenë ende baza për negociata të reja dhe se Rusia është e gatshme për këtë, ndryshe nga Ukraina.

Ukraina kërkon kthimin e territorit të saj, përfshirë Krimenë, e cila u aneksua nga Rusia në 2014. Kievi kërkon gjithashtu tërheqjen e plotë të ushtrisë ruse. Kjo nuk është hera e parë që Rusia shpreh gatishmërinë për negociata, pasi më herët ka qenë edhe vetë presidenti rus Vladimir Putin që ka shprehur se vendi mund të ulet në tryezën e diskutimeve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat