Macron shkon në Gjermani në vizitën e parë shtetërore presidenciale franceze në 24 vjet

Evropë

Macron shkon në Gjermani në vizitën e parë shtetërore presidenciale franceze në 24 vjet

Më: 26 maj 2024 Në ora: 09:12
Foto nga takimi

Presidenti francez Emanuel Macron zbarkon në Gjermani të dielën për një vizitë shtetërore treditore, e ndjekur nga një takim dypalësh i kabinetit ndërsa dy fuqitë më të mëdha të Bashkimit Evropian kërkojnë të tregojnë unitet përpara zgjedhjeve parlamentare të BE-së të muajit të ardhshëm.

Udhëtimi i Macron në kryeqytetin Berlin, Dresden në lindje dhe Muenster në perëndim është vizita e parë shtetërore presidenciale franceze në Gjermani në 24 vjet.

Vizita do të shihet si një kontroll mbi shëndetin e marrëdhënieve gjermano-franceze që drejton politikëbërjen e BE-së, në një kohë sfidash të mëdha për Evropën: nga lufta në Ukrainë deri te zgjedhja e mundshme e Donald Trump si SHBA. president në nëntor.

Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz kanë stile shumë të ndryshme lidershipi dhe janë përplasur publikisht për çështje nga mbrojtja tek energjia bërthamore që kur kjo e fundit mori pushtetin në fund të vitit 2021. Megjithatë, ata kanë arritur kompromise në fronte të ndryshme kohët e fundit, nga reforma fiskale te ndryshimet në pushtet. subvencionet e tregut, duke lejuar BE-në të arrijë marrëveshje dhe të vendosë një front më të bashkuar, raporton Reuters.

“Ka tensione në marrëdhëniet gjermano-franceze, por pjesërisht pikërisht sepse ato kanë trajtuar disa tema të vështira,” tha Yann Wernert në Institutin Jacques Delors në Berlin, duke vënë në dukje se të dy vendet kishin konverguar gjithashtu në nevojën për të zgjeruar BE-në drejt lindjes. .

Vizita është “një përpjekje në nivelin më të lartë politik për të demonstruar se marrëdhënia po funksionon,” tha Mujtaba Rahman, drejtor menaxhues për Evropën në grupin e ekspertëve Eurasia Group. “Por ka ende boshllëqe thelbësore në çështjet kryesore që po shfaqen mbi BE.

Një hendek i tillë kyç është mbrojtja evropiane, veçanërisht nëse Trump fiton në nëntor. 5 SHBA zgjedhjet presidenciale. Ekspertët e mbrojtjes e shohin atë si një aleat shumë më pak të parashikueshëm të besueshëm për Evropën sesa rivali i tij demokrat, presidenti Joe Biden.

Italia u bë vendi i fundit të shtunën që rifilloi fondet për Organizatën e Ndihmës Palestineze të Kombeve të Bashkuara, UNRWA.

Në fillim të këtij viti, ish-presidenti republikan jo vetëm që tha se nuk do t’i mbronte anëtarët e NATO-s nga një sulm i ardhshëm nga Rusia, nëse kontributet e këtyre vendeve në aleancën e mbrojtjes do të vononin, por se ai do ta inkurajonte Rusinë “të bëjë çfarë të duan dreqin”.

Franca, e cila ka armë bërthamore, ka nxitur për një Evropë më të vetë-mbështetur në çështjet e mbrojtjes dhe është mërzitur nga vendimi i Gjermanisë për të blerë pajisje kryesisht amerikane për ombrellën e saj të mbrojtjes ajrore të Iniciativës Evropiane të Sky Shield.

Gjermania thotë se nuk ka asnjë alternativë të besueshme ndaj SHBA-së. ombrellën ushtarake dhe se Evropa nuk ka kohë të presë që një industri e mbrojtjes vendase të përgatitet për kërcënime të tilla si armiqësia ruse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat