​Steinmeier: Nuk ka qenë kurrë më e vështirë të luftosh për Evropën

Evropë

​Steinmeier: Nuk ka qenë kurrë më e vështirë të luftosh për Evropën

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 20:57
Frank-Walter Steinmeie

Gjenerata e ardhshme e zyrtarëve të BE-së duhet të mbrojë lirinë dhe demokracinë, idealet e Bashkimit Evropian, tha presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier në një fjalim të sotëm.

Presidenti gjerman foli në qytetin belg Bruges me studentët e diplomuar në Kolegjin e Evropës, një institucion elitar që trajnon gjeneratën e ardhshme të stafit në institucionet e BE-së.

“Nuk ka pasur kurrë një kohë më të vështirë për të luftuar për Evropën, por jam gjithashtu i sigurt se kurrë nuk ka pasur një kohë më të rëndësishme për të luftuar për Evropën”, tha Steinmeier.

Ai u bëri thirrje studentëve të jenë optimistë pavarësisht "një Evropë ku një gjendje krize duket të jetë normalja e re".

Duke i inkurajuar studentët të shpresojnë, Steinmeier kujtoi sfidat me të cilat u përball brezi i tij me fundin e komunizmit dhe rënien e Murit të Berlinit.

"Po, është me të vërtetë një kohë e vështirë për të hyrë në shërbimin publik. Çdo brez ndjen thirrjen e historisë. Çdo brez përballet me sfidat që e përcaktojnë atë. Megjithatë, mendoj se është e drejtë të thuhet se brezit tuaj i kërkohet më shumë se shumë breza më parë,” tha Steinmeier, duke theksuar sfidat e ndryshimeve klimatike dhe luftërat në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme.

Presidenti gjerman ka paralajmëruar një rritje të ndarjes dhe retorikës ekstreme në politikën evropiane pas suksesit të ekstremit të djathtë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

Steinmeier u bëri thirrje studentëve të mbrojnë demokracinë dhe Bashkimin Evropian nga ekstremizmi, në mënyrë që të rinjtë evropianë të mos "vriten përsëri për shkak të nacionalizmit dhe urrejtjes".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat