Gjermania arreston shtetas rusë, ukrainas dhe armenë të dyshuar për spiunazh

Evropë

Gjermania arreston shtetas rusë, ukrainas dhe armenë të dyshuar për spiunazh

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 06:09
Policia

Autoritetet gjermane të zbatimit të ligjit kanë arrestuar tre burra, shtetas të Rusisë, Ukrainës dhe Armenisë me dyshimin se punonin për një shërbim të huaj inteligjent.

Sipas Report , i cili citon Prokurorinë Publike Gjermane, tre personat e arrestuar ishin ngarkuar nga një agjenci e huaj e inteligjencës për të mbledhur informacione për një “person nga Ukraina” me banim në Gjermani.

“Për ta arritur këtë, ata kryen vëzhgim më 19 qershor në një kafene në Frankfurt am Main, ku supozohej të gjendej objektivi i tyre”, zbuluan autoritetet në një deklaratë zyrtare.

Shërbimi specifik i huaj i inteligjencës i përfshirë nuk është bërë i ditur.

Më 20 qershor, një gjykatës lëshoi ​​dhe ekzekutoi urdhër-arrest për tre të dyshuarit, duke siguruar paraburgimin e tyre në pritje të hetimeve të mëtejshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat