Anija turistike shpëton 68 emigrantë që po largoheshin nga ishujt Kanarie të Spanjës

Evropë

Anija turistike shpëton 68 emigrantë që po largoheshin nga ishujt Kanarie të Spanjës

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 08:09
Foto ilustrim

Një anije lundrimi luksoze shpëtoi 68 emigrantë që po largoheshin nga ishujt Kanarie spanjolle të mërkurën, tha agjencia e shpëtimit detar të Spanjës në një deklaratë në X.

Transportuesi me shumicë Philipp Oldendorff vuri re një varkë në formë kanoe me njerëz në bord rreth 815 km, në jug të Tenerife, dhe u dha ndihmën e parë të prekurve ndërsa anija e pasagjerëve Insignia u dërgua në zonë, Salvamento Maritimo, thuhet në deklaratë.

Insignia, në pronësi të Oceania Cruises, shpëtoi gjithsej 68 persona dhe gjeti tre trupa, tha agjencia.

Ata kanë shtuar se nuk mundi të merrte eshtrat e dy personave për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat