Kristina Gashi Bytyçi mbështet përsonat me nevoja të veçanta në Ditën Ndërkombëtare të tyre

Ferizaj

Kristina Gashi Bytyçi mbështet përsonat me nevoja të veçanta në Ditën Ndërkombëtare të tyre

Nga: F.M. Më: 1 mars 2022 Në ora: 19:10
Foto nga vendi i ngjarjes

Ferizaj, që nga viti 2019 vazhdon traditën e shënimit të 1 Marsi-. Me moton “Mos ma moho të drejtën e lëvizjes”, shoqata e personave me nevoja te veçanta “Handikos”, ka shënuar ditën e Përdoruesve të Karrocave. Me këtë rast është thënë se “Handikos” në Ferizaj, ka për qëllim përmbushjen e së drejtave të personave me aftësi të kufizuara.

Sipas tyre kjo ditë i dedikohet 1.85% të popullsisë botërore që ka nevojë për karrocë, prandaj përveç festës dhe rëndësisë që ka, do të ketë në fokus edhe vetëdijesimin e shoqërisë për pengesat dhe barrierat fizike me të cilat përballen çdo ditë personat me aftësi të kufizuara.

Pjesë e këtij manifestimi ishin struktura komuna, drejtori i shëndetësisë, si dhe ish kryesuesja Kristina Gashi Bytyçi e cila njihet për mbështejten e madhe gjatë tërë veprimtarisë së saj, edhe gjatë kohës sa ishte kryeesuse, por edhe tani.

Aktivitetet e tilla ndërgjegjësuese për institucionet komunale dhe tërë shoqërinë, janë të mirëpritura, sepse kategoria e personave me nevoja të veçanta duhet të jetë prioritet në realizimin e kërkesave dhe ofrimin e shërbimeve, sidomos qasjes e cila është jetike.Sa më shumë mbështesim njerëz me nevoja të veçanta, aq më shumë pasurojmë shoqërinë tonë me vlerat me të larta njerëzore dhe civilizuese

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat