Spanjolli Joan Mir bën befasinë

Formula 1

Spanjolli Joan Mir bën befasinë

Më: 31 dhjetor 2020 Në ora: 15:12
Spanjolli Joan Mir bën befasinë

Në Moto Grand Prix, 2020-ta ishte viti i surprizave të mëdha.

Botërori nisi me dëmtimin e rëndë të Marc Marquez që në garën hapëse, me kampionin në fuqi të Botës dhe njeriun e momentit në këtë sport që humbi të gjithë sezonin pasi iu nënshtrua një operacioni.

Dëmtimi i Marquez, i hapi rrugën suksesit të madh të një spanjolli tjetër, Joan Mir me Suzuki, i cili la në hije emra të mëdhenj si Valentino Rossi apo Andrea Dovizioso duke u shpallur në fund kampion bote për herë të parë në këtë sport, në sezonin e tij të dytë në Moto Gp.

Mir me 171 pikë të grumbulluara në total la pas Franco Morbidellin me Yamahan dhe shokun e skuadrës Alex Rins.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat