Barazon rekordin e Michael Schumacher

Formula 1

Barazon rekordin e Michael Schumacher

Më: 16 mars 2021 Në ora: 11:03
Barazon rekordin e Michael Schumacher

Barazon rekordin e Michael Schumacher!

Më 28 mars, do të nisë sezoni 2021 në Formula 1. Për pilotin 41-vjeçar finlandez Kimi Raikkonen ky do të jetë sezoni nr.19 në Formula 1, duke barazuar rekordin e pjesëmarrjeve që mbahet nga Michael Schumacher dhe Rubens Barrichello.

Raikkonen garon në Formula 1 që prej vitit 2001 (asokohe me Sauber). Në vitin 2009, pas botërorit, ku u klasifikua i treti me Ferrarin, ai u shkëput nga garat, për t’u rikthyer në vitin 2012 (me Lotus). Në total, ai ka zhvilluar 329 gara dhe fituar 21 prej tyre.

Aktualisht, piloti finlandez garon me skuadrën e Alfa Romeo Racing (viti i tretë) dhe me shumë gjasa, ai mund të jetë në pistë edhe vitin e ardhshëm. Raikkonen është shpallur kampion bote vitin 2007 me Ferrarin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat