Verstappen me kohën më të mirë

Formula 1

Verstappen me kohën më të mirë

Më: 26 mars 2021 Në ora: 20:04
Verstappen me kohën më të mirë

Max Verstappen rezultoi piloti më i shpejtë në ditën e parë të provave të lira për Çmimin e Madh të Bahrejnit, që ngre siparin e Kampionatit Botëror F1 2021.

Në pistën Sakhir, holandezi i Red Bullit e ndali kronometrin në kohën prej 1’30”847, duke përforcuar idenë se RB16B është një makinë konkurruese dhe Max është i qetë.

Pas Verstappenit, sa i përket kohës më të mirë, vjen Mercedes McLaren i britanikut Lando Norris me +0”095, më pas kampioni në fuqi i botës, Lewis Hamilton me Mercedes + 0”235, spanjolli Carlos Sainz me Ferrarin në +0”280 dhe finlandezi Valtteri Bottas me makinën Mercedes +0”371.

Renditja pas provave të para të lira

1 Max VERSTAPPEN Red Bull Racing1:30.847 5
2 Lando NORRIS McLaren+0.095 4
3 Lewis HAMILTON Mercedes+0.235 6
4 Carlos SAINZ Ferrari+0.280 6
5 Valtteri BOTTAS Mercedes+0.371 6
6 Daniel RICCIARDO McLaren+0.383 4
7 Yuki TSUNODA AlphaTauri+0.447 4
8 Lance STROLL Aston Martin+0.546 3
9 Pierre GASLY AlphaTauri+0.636 3
10 Sergio PEREZ Red Bull Racing+0.656 4

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat