Hamilton fiton në Katar

Formula 1

Hamilton fiton në Katar

Më: 21 nëntor 2021 Në ora: 17:03
Hamilton fiton në Katar

Nuk ka surpriza në Çmimin e Madh të Katarit, me Lewis Hamilton që ia del të triumfojë dhe të shkurtojë edhe më shumë diferencën me Max Verstappen, i cili udhëheq renditjen për pilotë, kur kanë mbetur edhe dy javë nga fundi i sezonit.

Piloti britanik kampion në fuqi u nis i pari dhe ia doli të ruajë kryesimin gjatë gjithë garës, edhe për faktin që rivali i tij kryesor, holandezi Verstappen mori një penalitet prej 5 vendesh para fillimit të garës dhe e pati të vështirë të luftojë për kreun.

Megjithatë piloti i Red Bull minimizoi dëmet dhe ia doli ta mbyllë garën i dyti, ndërsa tashmë diferenca mes tij dhe Hamilton në renditjen e përgjithshme është ngushtuar në vetëm 8 pikë, kur kanë mbetur edhe dy gara nga fundi.

Ky sezon në Formula 1 konfirmohet si një ndër më spektakolarët e viteve të fundit, pasi Verstappen e Hamilton do të luftojnë deri në xhiron e fundit për titullin e kampionit të botës, teksa betejë e ashpër është edhe në garën për skuadra, me Mercedes e Red Bull që janë shumë pranë njëra-tjetrës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat