Debuton në Formula 1

Formula 1

Debuton në Formula 1

Më: 12 janar 2022 Në ora: 12:33
Guanyu Zhou

Guanyu Zhou është piloti i parë kinez që do të marrë pjesë në botërorin e Formula 1.

Sezonin e ri do të garojë me skuadrën Alfa Romeo Racing. Ai ka vendosur të mbajë numrin 24, në nder të ish-basketbollistit Kobe Bryant.

22-vjeçari kinez shpjegon zgjedhjen e bërë:

“Bryant është një burim frymëzimi për mua. Ajo që më ka befasuar gjithnjë është etika profesionale që ai kishte. Edhe pse ishte më i miri në NBA ai vazhdonte të punonte për t’u përmirësuar”.

Zhou ka zënë vendin e Antonio Giovinazzi te makina Alfa Romeo, ndërkohë që shok skuadre do të ketë veteranin finlandez Valtteri Bottas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat