Rossi rikthehet në garat e MotoGP

Formula 1

Rossi rikthehet në garat e MotoGP

Më: 26 prill 2022 Në ora: 11:29
Rossi rikthehet në garat e MotoGP

Fundjavën e kaluar, në pistën portugeze të Portimao, ku u zhvillua gara e radhës e botërorit të MotoGP, ka qenë i pranishëm edhe ish-piloti italian Valentino Rosi. Ikona e këtij sporti, 9 herë kampion bote në garat e motoçiklizmit, u tërhoq nga garat në fund të vitit të kaluar.

Gjithsesi, emri i tij është ende në këtë sport, me skuadrën e Mooney VR46 Racing Team. Pas 5 garave të para, skuadra e Rossit ka grumbulluar 22 pikë, duke u klasifikuar në vendin e 10-të mes 12 skuadrave. Një debutim pozitiv për skuadrën e Valentino Rossi, që përdor motor “Ducati”.

Rossi ka qenë në Portimao jo për të garuar, por për të mbështetur skuadrën e tij. Në pistë zbresin vëllai i tij Luka Marini dhe Marco Bezecchi, që përpiqen të synojnë të përfundojnë garat në zonën e pikëve. Të gjithë kanë mbetur të mahnitur kur kanë parë Rossi në bokse, si dikur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat