Sainz fiton në Silverstone

Formula 1

Sainz fiton në Silverstone

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 18:44
Sainz fiton në Silverstone

Ka patur shumë emocione në Ccmimin e Madh të Silverstone, që ka filluar me një aksident të frikshëm  të Guanyu Zhou.

Carlos Sainz ka arritur të marrë fitoren e  tij të parë në Formula 1 [asi ka parakaluar shokun e skuadrës duke mos respektuar urdhrat e skuderisë, duke dalë përpara Sergio Perez dhe Lewis Hamilton.

Ka qenë vendimtare Safety Car, që në xhiron e 40-të ka penalizuar Charles Leclerc, i vetmi nga pilotët në garë për titullin që nuk ka arritur të vendosë goma soft për xhirot e fundit.

Monegasku e ka mbyllur në vendin e katërt dhe nuk ka përfituar shumë nga gara e keqe e Max Verstappen, i cili  ka mbyllur garën në vendin e shtatë.

Radha e renditjes

1 – Carlos Sainz (Ferrari)

2 – Sergio Perez (Red Bull)

3 – Lewis Hamilton (Mercedes)

4 – Charles Leclerc (Ferrari)

5 – Fernando Alonso (Alpine)

6 – Lando Norris (McLaren)

7 – Max Verstappen (Red Bull)

8 – Mick Schumacher (Haas)

9 – Sebastian Vettel (Aston Martin)

10 – Kevin Magnussen (Haas)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat