Leclerc i zhgënjyer nga kolegët

Formula 1

Leclerc i zhgënjyer nga kolegët

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 11:52
Leclerc

Gabimet e skuderisë, por edhe të tijat personale kanë ndikuar shumë deri në këtë pikë të sezonit për Charles Leclerc. Megjithatë, piloti i Ferrarit nuk është nga ata që fshihen dhe i pranon gabimet individuale, teksa herën e fundit që e bëri diçka të tillë ishte në Çmimin e Madh të Francës kur humbi kontrollin e njëvendëshes së tij ndërsa ishte në kryesimin e garës. Monegasku tashmë është i zhgënjyer nga kolegët e tij të cilët nuk i pranojnë lehtë gabimet individuale duke u justifikuar se faji mund të ketë qenë edhe i erës së madhe në pistë.

“Nuk e kuptoj se cila është arsye të fshehësh një gabim dhe ndonjëherë është shumë e qartë se gabimi vjen prej shoferit. Nuk i kuptoj kur ndonjëherë justifikojnë gabimet edhe si pasojë e erës në pistë.

Nuk ka asgjë të keqe, gabimet ndodhin. Mua nuk më pëlqen të humbas kohë me justifikime pasi kështu nuk ecën para, kjo është diçka e mirë edhe për njerëzit me të cilët punojnë pasi ata e dinë kur unë gaboj. Ndaj, të gjithë në këtë formë mund të mësojmë më shumë.

Sa i përket sezonit, mendoj se kam pasur një progresion të vazhdueshëm prej kur jam bërë pjesë e Formula 1.

Këtë vit kam bërë disa ndryshime, veçanërisht në mënyrën si i përgatis garat dhe më pas me ritualet pas garës.

Por, kjo vjen me eksperiencën. Në vitin e kaluar unë nuk i kushtoja shumë rëndësi detajeve, por sa më shumë rritesh, edhe pse unë jam ende 24-vjeç, aq më shumë i sheh gjërat në një tjetër këndvështrim.

Vitin e kaluar në pjesën e dytë të sezonit isha shumë i lodhur dhe nuk dua të më ndodhë diçka e tillë edhe këtë sezon sepse e di që kam shumë mundësi për të fituar gara. Tani jeta ime e re është shtëpia dhe stërvitja. Pa harruar dietën, e di që ka më shumë momente të mërzitshme kështu, por kjo bën diferencën”, u shpreh Leclerc.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat