Binotto sqaron problemet e fundsezonit dhe objektivat

Formula 1

Binotto sqaron problemet e fundsezonit dhe objektivat

Më: 1 nëntor 2022 Në ora: 12:04
Binotto

Dy garat e fundit të botërorit të Formula 1, në Amerikë dhe Meksikë, e kanë zbritur Ferrari në vendin e tretë. Makina italiane tashmë është detyruar të qëndrojë edhe pas Mercedes, që është renditur dy herë me Leëis Hamilton në vendin e dytë, ndërkohë që ka triumfuar gjithnjë Red Bull.

Një situatë e vështirë për Ferrari, që rrezikon vendin e dytë për konstruktorë. Mattia Binotto, shefi i Ferrari, sqaron: “Mercedes po rikthehet. E kanë zhvilluar më shumë se ne makinën gjatë muajve të fundit.

Ne jemi përqendruar më së shumti në projektin e vitit të ardhshëm”.

“Nuk jam shumë i shqetësuar shumë me këtë rritje të ndjeshme që ka pësuar Mercedes, pasi edhe ne nuk jemi ndalur. E dimë që nga kjo makinë mund të kishim nxjerrë edhe më shumë potencial, por nuk kishim më mundësi financiare për ta realizuar këtë gjë”, u shpreh Mattia Binotto.

Red Bull fitoi titullin për konstruktorë këtë sezon, ndërkohë që Ferrari dhe Mercedes duelojnë mes tyre për vendin e dytë. Në dy garat e fundit, “kokëkuqja” është parë në vështirësi, duke qenë gati 1 minutë pas Red Bull në fundin e garës, duke qenë edhe pas Mercedes, ndjeshëm më superiore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat