Pilotët më të paguar në MotoGP

Formula 1

Pilotët më të paguar në MotoGP

Më: 16 nëntor 2022 Në ora: 14:12
Pilotët

Sezoni 2022 në MotoGP uli siparin, me italianin Francesco Bagnaia që u shpall për herë të parë kampion bote për pilotë. Megjithatë, piloti i Ducati nuk është më i paguari në kategorinë MotoGP.

Në krye të listës është spanjolli i Honda, Marc Marquez, me 14 milionë euro, i cili pasohet nga patrioti i tij Maverick Vinales (Aprilia).

Në vendin e tretë është francezi i Yamaha, Fabio Quartararo.

Bagnaia me Ducati renditet në venbdin e pestë, me 4.3 milionë euro në sezon, pas spanjollit Joan Mir, dikur kampion me Suzuki. Pilotët që paguhen më pak në MotoGP janë Ral Fernandez e Remy Gardner, me nga 250 mijë euro/sezon.

Pilotët më të paguar (2022)

1-Marc Marquez, 14 mln euro

2-Maverick Vinales (Aprilia), 10 mln euro

3-Fabio Quartararo (Yamaha), 6 mln euro

4-Joan Mir (Suzuki), 6 mln euro

5-Francesco Bagnaia (Ducati), 4.3 mln euro

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat