Verstappen triumfon në Abu Dhabi

Formula 1

Verstappen triumfon në Abu Dhabi

Më: 20 nëntor 2022 Në ora: 15:58
Verstappen triumfon në Abu Dhabi

Piloti holandez Max Verstappen me Red Bull fitoi sot garën e Cmimit të Madh të Abu Dhabi në Formula 1, zhvilluar në pistën e Yas Marina (gara e fundit e sezonit).

Një fitore pa shumë mund e kampionit të botës, që e dominoi garën nga xhiro deri tek e fundit. Ai la pas monogaskun e Ferrari, Charles Leclerc (i dyti), ndërkohë që në podium u ngjit edhe meksikani Sergio Perez (i treti) me makinën tjetër Red Bull.

Vendi i dytë i Leclerc në këtë garë ishte shumë i rëndësishëm për të, pasi u klasifikua në vendin e dytë edhe në renditjen e përgjithshme për pilotë, duke lënë pas pikërisht Perez. Strategjia me një ndalesë e pilotit të “kokëkuqes” i dha frutet e saj këtë herë, duke parakaluar meksikanin, që bëri një ndalesë më shumë.

Vendin e ditë në botërorin për konstruktorë zuri edhe Ferrari, që la pas Mercedes (kampione doli Red Bull).

Pikërisht sfida për vendin e dytë ishte kryefjala e kësaj dite, me Leclerc e Ferrari që bënë një hap të madh në këtë garë të fundit, duke rrezikuar disi me strategjinë, por që në fund dha rezultat. Në vendin e katërt u rendit spanjolli i Ferrari, Carlos Sainz, që la pas britanikun George Russell me Mercedes, ndërsa Lewis Hamilton u tërhoq pak xhiro nga fundi. Gjermani Sebastian Vettel, që zhvilloi garën e fundit, u rendit i dhjeti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat