FIA dëshiron 12 ekipe në Formula 1

Formula 1

FIA dëshiron 12 ekipe në Formula 1

Më: 10 janar 2023 Në ora: 13:44
FIA dëshiron 12 ekipe në Formula 1

Presidenti i FIA-s, Mohammed bin Sulayem, tha se në Formula 1 ka vend për 12 ekipe, pra për 24 pilotë në pistë. Njeriu i parë i FIA-s e deklaroi këtë në një konferencë të improvizuar për shtyp në Rally Dakar.

Javët e fundit u shfaq historia e kandidaturës së përbashkët të Michael Andretti e Cadillac dhe Bin Sulayem u bëri të qartë mediave se FIA ​​është e hapur për të gjithë kandidatët që zotërojnë cilësitë e nevojshme.

“Në përgjithësi, nëse duam që Formula 1 të ketë një model zhvillimi të qëndrueshëm, atëherë kampionati duhet të hapet edhe për markat e tjera. Mund të ketë deri në 12 skuadra në garë”, shpjegoi njeriu i parë i FIA-s.

Natyrisht, kjo do të shkaktojë një reagim edhe më të ashpër nga skuadrat tashmë të përfshira në Formula 1, por është e qartë se FIA ​​është gati të hyjë në një betejë vendimtare për kontrollin e këtij sporti.

"Një prodhues makinash do të ndihmojë që Formula 1 të bëhet një kampionat më i mirë dhe nuk shoh asnjë arsye për të mos mirëpritur ekipe të reja, veçanërisht kur bëhet fjalë për amerikanët", kujtoi Bin Sulayem për ofertën e kompanisë Andretti-Cadillac.

“Ne kemi tre gara në SHBA këtë vit. Do të mirëpresim çdo sugjerim për plotësimin e pozitave të reja. Ne pranojmë ekipe të mira, edhe nëse janë të vogla, siç ishte rasti me Haas. Shpresojmë që gjërat të ndryshojnë dhe të kemi një ekip të 11-të serioz në Formula 1. Do të shohim se çfarë do të ndodhë”, shtoi ai.

Bin Sulayem ka shpjeguar se tashmë pret aplikime nga ata që duan të marrin pjesë në Formula 1 dhe saktësoi se shqyrtimi i tyre do të zgjasë disa muaj, pasi bëhet fjalë për ekipet që do të hyjnë në Formula 1 në vitin 2026.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat