Zhgënjen Leclerc dhe befason Hamilton

Formula 1

Zhgënjen Leclerc dhe befason Hamilton

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 18:20
Pamje nga gara

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1.

Piloti britanik i McLaren befasoi kundërshtarët dhe regjistroi kohën më të shpejtë në cirkuitin e Montmelo, duke siguruar edhe “Pole-Position” e dytë në karrierën e tij.

Pas pilotit të McLaren, i dyti në radhë vjen menjëherë kampioni i Botës, Max Verstappen ndërsa një pozicion të mirë arriti Leëis Hamilton që do të niset i treti. Në vendin e katërt piloti tjetër i Mercedes, George Russell dhe vetëm në vendin e pestë, Charles Leclerc. Sakaq, plotësuan dhjetëshen e parë Sainz, Gasly, Perez, Ocon dhe Piastri.

Radha e nisjes për Çmimin e Madh të Spanjës:

1. Norris (McLaren) 1’11″383

2. Verstappen (Red Bull) 1’11″403

3. Hamilton (Mercedes) 1’11″701

4. Russell (Mercedes) 1’11″703

5. Leclerc (Ferrari) 1’11″731

6. Sainz (Ferrari) 1’11″736

7. Gasly (Alpine) 1’11″857

8. Perez (Red Bull) 1’12″061

9. Ocon (Alpine) 1’12″125

10. Piastri (McLaren) s.t.

11. Alonso (Aston Martin) 1’12″128

12. Bottas (Sauber) 1’12″227

13. Hulkenberg (Haas) 1’12″310

14. Stroll (Aston Martin) 1’12″372

15. Zhou (Sauber) 1’12″738

16. Magnussen (Haas) 1’12″937

17. Tsunoda (RB) 1’12″985

18. Ricciardo (RB) 1’13″075

19. Albon (Williams) 1’13″153

20. Sargeant (Williams) 1’13″509

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat