Breshëri shkaktoi dëme në kultura të ndryshme bujqësore në Gjilan

Gjilani

Breshëri shkaktoi dëme në kultura të ndryshme bujqësore në Gjilan

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 08:16
Muhamet Shala

Breshri i javës së kaluar ka shkaktuar shumë dëme në kultura të ndryshme bujqësore

Breshri i ditëve të kaluara ka shkaktuar dëme të mëdha edhe në komunën e Gjilanit. Sipërfaqe e madhe, e mbjellë me drithëra e misër, i është dëmtuar një fermeri atje. Komuna e Gjilanit s'ka mundësi t'i kompensojë, ndërsa janë në pritje për mbështetje nga Ministria e Bujqësisë.

Breshri dhe erërat e fuqishme që përfshinë Gjilanin ditë më parë në zona bujqësore kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme.

Muhamet Shala nga fshati Ponesh, fermer dhe bujk, ka 60 krerë lopë qumështore dhe gjedhe mishi si dhe punon 100 hektar grurë e 30 misër. Breshri i fundit i shkaktoi dëme të mëdha në tokat e mbjella.

Drejtori i Bujqësisë, Bajram Isufi, ka thënë se fermerët duhet t'i raportojnë dëmet e që më pas të kompensohen nga ministria e Bujqësisë, pasi Komuna s'ka mjete të mjaftueshme.

Sipas raporteve të fundit, nga breshri dhe erërat e fuqishme në komunën e Gjilan humbje të mëdha kanë pësuar disa kultura bujqësore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat