Sytë e tu dinë të lindin

Kultura

Sytë e tu dinë të lindin

Më: 7 maj 2021 Në ora: 20:43
Paul Eluard

Askush s’më njeh më mirë
se sa më njeh ti mua

sytë e tu ku flemë
dy në njërin, dy në tjetrin
i kanë bërë orbitat e mia
më të mëdha se netët e botës

në sytë e tu unë udhëtoj
shenjat rrugore kanë ndryshuar
drejtimet i kemi shkëputur nga toka

në sytë e tu ajo që të tjerët shikojnë
është vetmia jonë absolute
askush s’beson se ekziston

Dhe askush s’më njeh më mirë
se sa më njeh ti mua

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat