Magjia e frymëzimit të shenjtë

Kultura

Magjia e frymëzimit të shenjtë

Nga: Baki Ymeri Më: 18 shkurt 2024 Në ora: 13:50
Kopertina e librit

Lumni Nimani shkruan një poezi të ndjeshme, të rrjedhshme, me infleksione sentimentale të një hijeshie të rrallë: Drejt ëndrrës së bardhë flatërova/ Stuhitë çava me magjinë e dashurisë/ N'pentagram të shpirtit e akordova/ Këngën për ty o vashë e Arbërisë. Vargjet e tij burojnmë nga një shpirt i zjarrtë e i vrullshëm, i kapshëm nga magjia e gjuhës shqipe, e flamurit shqiptar, por edhe i rrëmbyer nga bukuria e natyrës që mban jehonat e një historie të gërshetuar me elemente pitoreske. Dardania, ish/provincë iliriane e banuar në lashtësi me dardanë (Kosova e sotme), konfigurohet si një hapsirë e mbrujtur me një shenjtëri të veçantë, të cilën poeti e pikturon dhe konzervon nën aspektin e një lirizmi të dridhshëm.

Magjia e poezisë së Lumniut na vjen si një dhunti e veçantë e shprehjes me një çiltërsi të hijshme, të hapur e transparente, dhe assesi si një “eksploatim” semantik i mbyllur. Vargjet e tij kanë një atdhetarizëm plot shend e verë. Shëmbëlltyrat e një ndjeshmërie të mëndafshtë qș hiperbolizojnë objektin e dashurisë dhe atdhedashurisë, zgjon admirimin e një mrekullie të veçantë: Aromë luleje/ Fllad pranvere/ Ëndërr e bardhë/ Veç ti më je./ Vashë Arbërie/ E buzëqeshur/ Kur më shikon/ Pa mend më le. Dashuria ka këtu një shkëlqim të mahnitshëm. Ajo është gjenerator i energjive të mbara: As nuk ka forcë/ As s'ka fuqi/ Në këtë dynja/ Përmbi dashuri./ Sepse dashuria/ Është vet magji/ Është hyjnore/ Është përjetësi.

Vërehet këtu një infuzion i çliruar elementesh folklorike që vijnë nga një lashtësi fabulative, nga përrallat e kulturës popullore, nga një e shkuar heroike e përjetësuar në kujtesën afektive familjare, përzjerja e së cilës e pronëson artin poetik të krijuesit: O ylli im në qiell që shndrit mal e fushën./ Në vend që të festoja me ty n'përqafim./ Të ndjenim së bashku gëzim dhe dashuri./ Ti më le dhe ike nxitove për n'amshim./ Mos sprovo kështu prindërit o Perëndi! Poetët janë profetët e ditëve tona, ata preken nga engjëlli me krahun shërues dhe diktojnë vargjet e tyre.

Biografia e autorit është gurrë e poezisë së tij, burim i një autenticiteti origjinal që thellësohet sipas përmasave të njohjes, të vetëdijësimit të magjisë së dashurisë: Në kopshtin tim shpirtëror më je trëndafil/ Me ngjyra më të bukura/ dhe me plot aromë/ Oh sa më ka marrë malli/ në dritare më dil! Se buzëqeshja jote/ zemrën fort ma njomë. Mërgimtari ynë vjen para nesh me vargje briliante, interesante dhe mbresëlënëse: Mejtueshëm shetis, në këto rrugë qyteti./ Mbi kalldrëmin e vjetër, shtruar për bukuri/ Melankoli vjeshte më tundi dhe më treti./ Si t'voglën barkë në det, e fuqishmja stuhi./ Lule shumëngjyrëshe, aq sa të sheh syri./ Gjithandej rregull, pastërti e gjelbërim.../ Ah mall i pashuar, në zemër seç më hyri!

Lumni Nimani është maraton i admirimit dhe një poet i botës moderne, por nuk mund t’i harrojë apo mohojë rrënjët nga të cilat poezia e tij e shkëput lëngun e përmbushur me vitalitet të përbujshëm. Lirika e tij gërshetohet me zjarrin e një djegjeje tërësisht speciale. Po filloj kështusoj, ngase me të arritur në mbarim të leximit, u mahnita fort, si nga stili dhe trajtimi që i dallon poeti i përfshirë në vëllim, poashtu edhe nga ajo që i bashkon vargjet nën shenjën e admirimit, të ndjeshmërisë dhe të forcës për të mbetur kudo, në çdo rrethanë, me zemër në fërgëllimën a vatrës amtare.

Lumni Limani është shqiptar i qëndrueshëm porsi ushtari, dashamir i vlerave hyjnore siç është fluturimi i tyre për në qiell. Poeti ka këmbënguljen, guximin, qëndresën dhe durimin e lumenjve të malit që e marrin rrugën për në gjerësi të fushës, pa marrë parasysh shkëmbinjtë, me bindjen se, më herët apo më vonë, do ta zbusë me ujërat e tij etjen e atyre që e presin. Këti Njeriu të jashtëzakonshëm dhe Madhështor në çdo gjë që bën, poezia shqipe i ka borxh të madh, jo vetëm për vlerat, por edhe për prurjen e tyre në shpirtin e kohës së aktuale të diasporës shqiptare. 

AH…

Nëse ndjenë në shpirt kur ty të dhemb,

atëherë dihet që je i gjallë.

E nëse ndjenë kur dhembja tjetrit shpirtin i shemb,

atëherë je vërtet Njeri - të shkruan në ballë!

Se poetët Zoti i mbanë më afër vetës.

Kjo është një thënie shumë e vjetër.

Ata janë robër të dashurisë dhe të vërtetës.

Kjo është maksimë e saktë dhe s'ka tjetër.

Ah ore lum miku im njeri i mirë dhe poet!

Ti që dhembjen time bashkëndjeve.

Ty të mbuloftë me Bekim Perëndia vet!

Sa shpirtshëm përmes vargut e rrëfeve.

AFSH ATDHEU

Vargun më të ëmbël për ty,

nga thellësi e shpirtit e nxorra

e gdhenda atë me shumë dashuri,

me afsh zemre ta mbështolla.

Se mall i pashuar përditë po më thanë.

Për ty dhe sybukurën me flokë t'arta.

Kurdoherë që në gjirin tuaj jam,

ngrohem edhe netëve të acarta.

Aty u linda dhe në jetë hapërova.

Fjalët shqipe ëmbël belbëzova.

Pas fluturave fushave tua vrapova.

Këngën e lirisë për ty këndova.

Me gjuhën më të bukur më bekove!

Me Flamurin kuq e zi më mbulove!

Me njelmtësi deti më freskove!

Çdo dhembje në shpirt ma shërove!

Ti, Atdheu im i shenjtë Shqipëri!

E ribashkuar qofsh me Dardani!

dhe gjithandej kah ishte Iliri,

me Malësi, Luginë dhe Çamëri!

SI YLL NDRIÇON NGA BOTA MAATANË

O engjëlli im bujashkë e zemrës sime

Koha ikën shpejt malli për ty shtohet

Përqafimet tua më ngelën veç n'kujtime

Nga dhimbja që kam, zemra po m'coptohet.

Lule të hodha sipri aty ku prehesh i qetë

Por ti ishe vet më e bukura lule në botë

Të njomë të këputi Perëndia vet.

Shpirti m'është përmbysur i mbytur në lot.

Kur dimri me acar të nis e të rebelohet

E ti do kesh të ftohtë në të bardhën stinë

Babai të vjen pranë t'merr n'gji e mbulohet

bashkë me ty o mbreti im që ty t'mos mërdhinë.

Në prillin e luleve në muaj të lumturisë

Kur je lindur o bir oh sa qesh gëzuar

Të më jep shumë forcë i lutem Perëndisë

Dhimbje e mall pa ty për t'i përballuar.

Kur gushti me vapë verës të përcëllon

Unë vi ta flladis ballin me lotët e mi

O djalëbukuri im; o i dashuri Veton!

Të mbaj thell në shpirt deri në përjetësi

Se një ditë patjetër tek ti do të vi unë

Kjo do të ndodh vërtet dhe nuk ka dyshim

Por kam pa kryer akoma dhe ca punë...

Do të t'rrëmbej e t'hidhem prap n'përqafim.

Nëse nuk të vi shpesh më fal o djali im

Në atë tokë të shtrenjtë që në gji të mbanë

Se jam larg nga ju në këtë t'mjerë mërgim

E ti më ndriçon si yll nga bota matanë...

MË FOL SHQIP

Mos më thuaj merhaba

dhe as selam alejkym!

Më fol shqip o i miri vëlla!

Se njashtu më kënaq shpirtin tim.

Mos më thuaj as bona sera!

Hau ar ju, zdravo dhe guten tag!

as kalimera dhe kalispera.

As bon zhur dhe as o revuar!

Më fol shqip vëlla, në gjuhë të nënës!

Se është gjuhë e Perëndisë.

Si rreze dielli dhe ndriçim i hënës.

Është shpirt dhe nder i Shqipërisë.

Më thuaj shqip or vëlla - tungjatjeta!

Më përshëndetë siç të ka hije.

Mirë se vjen o mirë se t'gjeta!

Në këtë gjuhë të shenjtë Ilirie.

Mirë se erdhe thuaj mikut në votër!

Mirë se të ka pru i Madhi Zot!

Bukë e krypë e zemër në sofër.

Qofsh i bekuar për jetë e mot!

Fol or vëlla në gjuhë të Naimit!

Se është e ëmbël si mjalti n'hoje

Në gjuhë të Gjergjit dhe t'Zahir Trimit

Që i nderuan përherë këto troje.

Ku ka gjuhë or vëlla, si kjo e jona?!

Që ta lëmon zemrën fjalë e saj.

E kthjelltë si Drini dhe si Valbona.

Rroftë e qoftë përjetë prandaj!

PËRSE HESHT PENA IME

Ç'ke që hesht moj pena ime?

Ka shumë kohë që s'shkruan dot.

A thua përse, je nën rënkime?

Në vend të ngjyrës, po derdh lot.

Pse s'i gëzohesh, kur vjen pranvera?!

Kur gonxhet çelin, dhe mbushet blerim

Se zemra ime, m'është çarë kahera.

Ka dhimbje dhe mall, për djalin tim.

Kur zogu i malit, ia thot këngës...

Dhe me plot gëzim, nis një jetë e re.

Pse ngjyra fare, po i thahet penës ?

Ajo s'shkruan dot - se ti më nuk je...!

Pse loti s'ndalet por rrëshqet faqesh?

Pa ta parë më kurrë, të bukurin sy...

Pse as në ëndërr, më nuk po m'shfaqesh?

Oh e rëndë dhe e shkretë, kjo jetë pa ty!

Ike para meje, je humbur, je tretur...

Gjysma e zemrës, bashkë me ty shkoi.

Një grusht Dhe - borxh më ke mbetur!

Jetë i thënçin kësaj, por pa ty s'rroj!

NOSTALGJI

(Kur kam qenë çun i ri)

Kur kujtesa

dhomëzat e zemrës hap,

aty gjenë sirtaret

e ëndrrave të fshehura,

të cilat kurrë nuk veniten.

Aty ku shpirti i ruan

me shumë kujdes

Ato çastet magjepsëse,

të cilat jetën e mbushnin

me plot kuptim.

Pastaj, mbamendja,

i shpalos ato çaste,

të paharruara lumturie

sikur ato i rikthen sërish

në të ëmblin përjetim,

qofshin ato;

edhe dromca

të vogla dashurie.

Sado që stinët dhe motet

me lapsin e tyre vijëzojnë

ballin dhe fytyrën

dhe ngjyrosin flokun, gri;

shpirti përkundrazi:

as nuk njeh moshë;

as nuk njeh pleqëri!

Ai mbetet - përherë i ri.

RRMISHT E BUKURISHT

Në stinën e acartë

Çeli lulebora

Me atë flok të artë;

me ata sy ulli,

Me belin e hollë

me atë zemër t'bardhë

Me vetull kurorë

E atë shtat pehri.

Në kopshtin shpirtëror

Rrënjë pate lëshuar

Në stinën e luleve

Me aromë manushaqe

Oh sa m'ka marr malli,

për të t'ledhatuar,

e për të të puthur,

në gushë e në faqe.

Bekimi i uruar,

vjen nga Perëndia,

si margaritar;

si dhuratë e shtrenjtë.

Për shpirtbukurin djalë

kur atë e mbeshtjell

ndjenjëzjarrta dashuria.

Qëndisur me fijeartë.

N'atë folezëmblen

gazmendur e hareshëm

Flatëron nga lumturia.

Erdhe e madhërishme,

si Zana në male

dhe atë ndjenjë të hyjnishme,

aq shpirtshëm ma fale.

Me nektarin e jetës

shtatë qiejsh më ngjite.

Me atë nur më magjepse

Porsi yll drite.

Oh ç'më pushtoi!

Dhuratë nga Perëndia;

Oh ç'më gëzoi...!

E morri mendët e mia.

Më morri dhe më nxorri

nga ajo botë e brishtë

Më ktheu dhe më solli

në oazë te fildishtë:

rrmisht dhe bukurisht.

LOT PËR TY

Zemra më këputet kur ta shoh fotografinë

Gjunjëzohem - edhe po t'kem fuqi dragoi

Zili ta kishin edhe yjet e qiellit bukurinë

Për ty engjëlli im loti po m'rrjedh si kroi.

M'u ka tharë shpirti pa përqafimin tënd

Qëkur më le dhe ike në botën matanë

Zot i madh, më thuaj; a ka gjë më të rëndë?

Se kur u merr t'birin dhe i lë babë e nanë!

Për nënë dhe baba të qash e t'derdhësh lot

Apo për motër e vëlla në moshë të shtyrë

Kur ndërrojnë jetë dhe ikin nga kjo botë

Është mall e dhembje - por jo kaq mynxyrë.

Por ndarja më e dhimbshme në këtë dynja

kur prindi përcjell evlatin, qenka padyshim

Çdo ditë më mbytë malli e zemra qan pa pra

Për ty o drita e syve Veton i dashuri im!

URIME DITËLINDJA

Kalojnë mote,

e rrugëtimi ynë,

s'ka të sosur

nëpër stinë e horizonte .

Sfidave të jetës

dhe hojeve të saj,

Flatëruam së bashku

bashkudhëtarja ime.

Vitet e kaluara,

janë një kujtim i bukur

sado që valët e jetës,

qenë jo vetëm të ashpra,

por edhe të pamëshira për ne...

Por, është dashuria ajo,

e cila i sfidon,

edhe dhimbjet dhe humbjet e mëdha,

i lehtëson sadopak

vështirësitë e kësaj bote.

Ndërsa unë të dëshiroj,

të gjitha t'mirat që do zemra jote!

Gëzuar ditëlindjen me ne së bashku;

sot e për shumë mote!

LIS ME RREMA

Edhe kur nata n'tokë t'jetë lëshue

Me heshtjen e vet e me tetanë qetësinë

Kjo pena jeme ja nis me shkrue

Se njatëherë gjej krejt lumtuninë.

Miken ma t'mirë sonte e kam hanën

Që me rreze t'saj shoqni po m'ban

E po m'përgdhelë si djali nanën

S'po m'le n'vetmi; po m'ban derman.

Po ku t'ja nisi, e ku me ja fillue

Me ta përshkrue gjithë atë bukuri

Që i madhi Zot ta ka dhurue

lum ai i lumi që t'ka kysmet ty!

Ai shtati yt si nji lis me rrema

Me atë këmishë t'kuqe sa t'paska hije

Sa herë po t'shoh po m'kënaqet zemra

Moj çikë llapjane moj vajzë Shqypnie.

Sa m'ban për vete buzëqeshja jote

Me ato buzë t'amla si qershii bojlie

M'i ktheve n'pranverë çdo stinë e mote

Ti gonxhe që çelë n'oborr skej avlie.

Pa ty kjo zemër m'thahet si eshkë

Qëkur ma fale t'bekuemen dashni

Se koke hijeshue e fort tek je rreshkë

Oj rrushe t'bekoftë e madhja Perëndi!

EMRI YT

(Kushtuar Heroit të Kombit Zahir Pajaziti)

Emri yt është:

lavdi dhe krenari.

Nder dhe madhështi.

Trimëri dhe atdhedashuri.

Epokë në histori

dhe këngë në çifteli.

Për armiqtë ishte:

Tmerr dhe tirani.

Vdekje bajlozit të zi.

Emri yt është:

Plisi i bardhë mbi sy.

Flamuri kuq e zi.

Dardani në Shqipëri.

Liri dhe Pavarësi.

Legjendë në përjetësi.

Për jetë e mot

Sa të ketë Arbëri.

POEMË NGA RUMELIA

Argjentari

Në atë qytet te Konstantini

Që fillim e as fund s'kishte

Ku puqen Lindja e Perëndimi

Vërdallë n'mendje diç m'u sillte...

Në Rumelinë e Stambollit

Ku u ndërruan perandoritë

M'u kujtua Poçari i poet Agollit

Kur në vazon e thyer nguli sytë.

Për të parë; unë s'pashë poçar

E as vazo nga dora nuk më ra

Por unë takova një argjentar

I cili shqip dy - tri fjalë m'i tha.

Tek dorën e tij mbi shpatull më vuri

Dhe me dhembshuri më shikoi

M'u dukë se Deti Marmara më zuri

Kur fjalët shqipe shpejt i mbaroi...

Edhe unë m'tha jam shqiptar or vëlla

Pak në shqip e më shumë turqisht:

Nga Kaçaniku tha i kishte nënë e baba

Shkjau i zi nga atje i përzuri mizorisht.

Dhe tek sa dora e tij ende krahun tim

Me dashuri vëllazërore e shtrëngonte

Në shpirt më kaploi një mallëngjim

E Zemra pa pra filloi të lotonte...

Me zemër të thyer vetëmevete thash:

- O Zot i Madh ç'është kjo tragjedi!

Që s'ju nda kurrë Kombit tim të lashtë

Më shumë shqiptarë këtu, se në Shqipëri!

Në mos çdo i dyti n'Stamboll që takova

Gjatë vizitës time në atë qytet:

Po, çdo i treti ishte nga Kosova

Me gjuhë e komb të humbur, he medet!

Komb e gjuhë e mbarë Arbëria

Janë të shenjta për jetë e mot

Rroftë e qoftë Nënë Shqipëria

E bekoftë i Madhi Zot.

MOS GJETSHA SHËRIM

Në një lulishte,

një trëndafil ngjyrë rozë,

këputa tinëzisht.

Për ta dhuruar o vasha ime.

Por më zuri zonja Mimozë

dhe më mallkoi tmerrësisht...

I thash, e këputa për të dashurën.

Ngase e dua marrëzisht...

Më tha: Oh more djalë!

Ç'qenke sëmurë nga sevdaja!

Obobo thash me vete;

Për një lule që këputa,

U bë hataja...!

Do më zë belaja...!

- He kurrë mos u shërofsh,

o çun nga dashuria!

- Ilaç mos t'daltë më tha...

Për këtë trëndafil të vjedhur,

të dënoftë Perëndia!

E mos dalsh kurrë,

nga sevdaja e lumturia!

Oh ç'u stepa!

E nga habia,

seç m'u trazuan mendët e mia...!

Mallkimi më doli si bekim...

Për një çast!

Dënimi më doli si urim...

Dhe thash vet me vete:

Mos gjetsha kurrë shërim!

MOSMOIRËNJOHËSI

Të lëpihet,

Të vardiset,

Të bëhet servil

Të ngjitet

Nuk të shkoqet

Të çirret

Përderisa t'i merr paratë hua

Pastaj,

Të humb sysh

për së gjalli s'duket

surratin nuk ja sheh

Si shurra e pulës

fare zhduket

Nuk të njeh,

Nuk të flet,

Edhe po të të takoi

Sy më sy

Nuk i vjen:

As turp;

S'i vjen as marre

Të rren,

Të gënjen

Ashiqare,

O ti njeri tinëzak!

Në vend se mirënjohës

U bëre dhelpërak

U bëre dinak

Pa të pasur

as hile

E as hak.

O ti...

I pa ujë në sy!

A di ti

Se ç'është dinjiteti?

Apo e ke virtyt rrenën mashtrimin

A di ti

Se ç'është sinqeriteti?

Populli thot,

Bëje një t'mirë

Dhe hudhe në deti!

Ti mendon

Se po mashtrove dikë

U bë bota jote,

Dhe t'u rrit autoriteti

Por s'do të keshë më fytyrë

As ndër burra;

E as ngjeti...

Për ty

burrëri dhe nder

Është vetëm leku

Por ti

S'do të keshë

Kurrë respekt as vlerë

Sepse në mes teje

Dhe njerëzores

Është i thellë hendeku.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat