“Meshari” i Gjon Buzukut

Libra

“Meshari” i Gjon Buzukut

Nga: Zymer Mehani Më: 20 mars 2022 Në ora: 09:23
“Meshari” i Gjon Buzukut

“Meshari” i Gjon Buzukut-një tekst organik në gjuhën shqipe për pjesën dërmuese të shërbesës së shenjtë e për lutjet themelore të doktrinës së krishterë.

Në faltoren e Krajës, që gjendet në mes rajonit të Cërrmnicës dhe Anës së Malit, me shtrirje nga fshati Skje deri në fshatin Shestan, në përbërje të së cilës hyjnë edhe fshati  Brisku i Poshtëm, Buzuku shkroi MESHARIN, që gjer më sot konsiderohet libri i parë shqip.

E filloi për ta shkruar më 20 mars 1554 dhe e përfundoi më  5 janar (kallnuer) 1555.

"Ù, Gjonih, biri hi Bdek Buzukut, tue u kujtuon shumë herë se gluha jonë nuk kish gja të ëndëgluom prej Së Shkruomit Shenjtë, prej SË DASHUNIT SË BOTËS S'ANË desha me u fegidun (per saa mujta me ditun) ME ZDRITUN PAK MENDET E ATYNE qi të ëndëglonjin (ndelgonjin). - Ënd vjetët 1554, njëzet dit ënd Mars, zuna fill, e e ëmbarova ënd vjetët 1555, ënd kallendor 5 dit. - Në kesh kun ëmb ndonjë vend fejyen, ù duo: tu'k të jetë fajtë, ata faj e lus t'a trajtonj ënd të mirë; perse nuk çuditem se në paça fejyen: 1. këjo tue klenë ma e para vepër [e ëmja], 2a. e fort e fështirë per të vepëruon ëmb gluhët t'anë perse ata qi shtamponjin kishnë të madhe fedigë, 2b. e aqë nuk mund të qellonjin se faj të mos banjin perse perherë ëndaj ta [unë] nuk mund të jeshë (ù tue ëmbajtun një klishë: ëmb të dy anët më duhej me sherbyen!!). E TASH, U JAM FALË GJITHËVE!, e lutni t'ynë Zotin ende per muo!"

At Gjon BUZUKU

Meshari i Buzukut është[ vepra më e gjerë e më e kompletuar prej orvatjeve të provuara për të futur gjuhën amë në liturgjinë katolike. I vetmi ekzemplar i mbetur, gjendet në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit, i zbuluar më 1740 e i rizbuluar 1909.

Nga kjo datë e fundit fillojnë edhe studimet që e përshkruajnë, përtej dy botimeve kritike. Ky studim ka për qëllim të ndriçojë aspektet që kanë të bëjnë me historinë dhe liturgjinë, që deri më tani u lanë nën hije nga studiuesit, deri sa priten rezultate të mëtutjeshme pranë arkivave të Vatikanit dhe gjurmëve eventuale të dokumenteve të mbijetuara.

Image
“Meshari” i Gjon Buzukut
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat