Heshtja është e vetmja përgjigje për njerëzit e pakënaqur - Bota Sot
Heshtja është e vetmja përgjigje për njerëzit e pakënaqur

Life style

Heshtja është e vetmja përgjigje për njerëzit e pakënaqur

Më: 23 maj 2019 Në ora: 16:25
Foto ilustrim

Sa herë në jetë heshtja është arma më e mirë që kemi në dispozicion? Nuk është gjithmonë e nevojshme të diskutohet me ata që tregojnë injorancë të plotë dhe mungesë ndjeshmërie në lidhje me atë që ata po dëgjojnë. Shumë herë e kuptojmë se jemi keqkuptuar dhe nuk duam më të dëgjojmë ose justifikojmë vetveten. Pra, përgjigja më e mirë që mund të japim është heshtja.

Kur jemi të lodhur nga sjellja e të tjerëve dhe nuk duam të mbrojmë veten, heshtja është përgjigja e vetme Në këtë rast, duke u përgjigjur me heshtje do të jetë vërtet e vlefshme. Shumë njerëz kalojnë në jetën tonë, por disa vendosin të na shoqërojë deri në fund. Disa e bëjnë këtë sepse presin për diçka më të mirë dhe veprojnë me indiferencë kur subjekti nuk i prek ata.

Ata nuk mund të ndihmojnë, ata nuk e kuptojnë fare se e mira nuk ekziston. Ata gjithmonë do të kërkojnë të pamundurën, sepse modelet e lumturisë që janë imponuar nga fëmijëria janë shumë të larta. Pra, ata janë të zhgënjyer dhe duhet të vënë atë frustrim ndaj të tjerëve.

Problemi në të vërtetë ka një zgjidhje të lehtë: do të ishte e mjaftueshme të ulnin këto standarde, por ata nuk dinë ta bëjnë ose thjesht nuk duan ta bëjnë këtë. Sa herë kemi kërkuar një qasje të butë, por në kthim kemi marrë një koment për përbuzje apo një fjalë të pahijshme? Pra, ata meritojnë vetëm një gjë: heshtjen tonë.

Njerëzit dhe pakënaqësia e tyre meritojnë vetëm heshtjen

Këta njerëz janë të zhytur në pakënaqësinë e tyre dhe tregojnë veten për atë që janë: të pakënaqur.

Një proverb i vjetër thotë: “Ku banon injoranca, nuk ka vend për inteligjencën për të bërë hipoteza. Pra, mos e paramendoni.”

Unë shoh shumë njerëz të dëshpëruar, të cilët thyejnë kokat e tyre në përpjekje për ta bërë veten të kuptuar dhe vuajnë duke u përpjekur të ndryshojnë qëndrimin e tjetrit. Por nuk ka argumente kundër këtyre fakteve. Nuk mund ta detyrosh tjetrin të të trajtojë mirë.

Kjo ndjenjë dashurie dhe vullneti për të bërë mirë manifestohet vetëm nga ata që posedojnë dashamirësi dhe ëmbëlsi në vetvete. Njerëzit që kanë këtë fuqi janë jashtëzakonisht të rrallë. Ata janë krijesa të mrekullueshme gjithmonë të gatshme për të ndihmuar dhe dashuruar, të cilët ndihen mirë kur e kuptojnë se kanë ndihmuar dikë.

Djali im është një mësues i madh

U habita ditën tjetër kur djali im erdhi në shtëpi nga shkolla gjithë gëzim. Krenar për veten ai më tha se ishte një mësues i madh dhe kur e pyeta pse ai u përgjigj kështu:

“Mami, a ju kujtohet shoku im që gjithmonë shkruaj në Whatsapp? Sot ishte një çështje e gjeografisë dhe ai nuk ishte përgatitur, kështu që gjatë pushimit u ula pranë tij dhe e ndihmova për të studiuar. Në fund ai mori 9! Dhe kjo do të thotë që unë jam një mësues i mirë.”

Isha shumë e emocionuar të dëgjoj djalin tim të flasë kështu dhe unë iu përgjigja duke thënë se ai ishte një mësues shumë i mirë, por edhe shoku i tij kishte qenë i mirë, sepse në jetë mëson vetëm ai që është i gatshëm të mësojë.

Ky shembull ishte vetëm një ilustrim për të treguar se nuk është e dobishme të humbësh kohë me njerëz të çmendur, me ta heshtja është përgjigja më e mirë. Ata zakonisht nuk janë të hapur për të mësuar ndonjë gjë, ata nuk dinë si të mësojnë nga kritikat. Pra, nuk ia vlen të shpenzosh energji duke folur dhe duke u përpjekur t’i bindësh ata me argumentet e tyre. Ata kanë një bllokim të madh, ata dëgjojnë vetëm atë që duan.

Kur e pranojmë heshtjen si ilaçin më të mirë, ndoshta, do të kuptojmë se diçka ka ndryshuar dhe ata do të kuptojnë se ne nuk jemi më të gatshëm të tolerojmë injorancën dhe mungesën e dashurisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...