Gjashtë gjëra që duhet t’i mbani sekret - Bota Sot
Gjashtë gjëra që duhet t’i mbani sekret

Life style

Gjashtë gjëra që duhet t’i mbani sekret

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 00:49
Foto ilustrim

E para që duhet të mbroni si sekret, thonë dijetarët, janë planet tuaja largpamëse.Kjo botë, ndonëse është e krijuar në të vërtetën, megjithatë kërkon balancim, dhe prandaj njerëzit e mençur na tërheqin vërejtjen që ekzistojnë disa gjëra të cilat, megjithatë, më mirë është t’i mbajmë për vete.E para që duhet të mbroni si sekret, thonë dijetarët, janë planet tuaja largpamëse.

Provoni të heshtni deri në momentin kur plani juaj të mos realizohet.E dyta, mos bisedoni për bamirësinë tuaj – e rrallë është kjo në botë, dhe prandaj duhet ta ruani si dritën e syve tuaj.

Mos e lavdëroni veten për shkak të veprave të mira.E treta, për të cilën nuk duhet të bisedoni, por edhe sipas rekomandimit të dijetarëve, është për asketizmin tuaj. Mos llomotisni në prani të të tjerëve për përkufizimet tuaja në ushqim, në marrëdhënie seksuale etj.

E katërta, për të cilën do të duhej të heshtni – për guximin dhe trimërinë tuaj. Sfidat e jashtme janë të dukshme, andaj njerëzit për to marrin shpërblime, por kapërcimin e sfidave të brendshme askush nuk e vëren, dhe natyrisht as shpërblime nuk marrin.

E pesta, për të cilën nuk është bash e nevojshme të tregoni detaje para të tjerëve – është të mos bisedoni për problemet familjare. Dhe përgjithësisht për jetën tuaj private. Mbajeni në mend, sa më pak që të flisni për problemet e familjes suaj, ajo do të jetë më e fortë dhe më stabile.

Dhe, e gjashta, ato janë fjalët e këqija dhe thashethemet të cilat i dëgjoni gjatë ditës. Dhe njeriu, i cili kthehet në shtëpi, dhe tregon të gjitha budallallëqet të cilat i ka dëgjuar gjatë ditës, me asgjë nuk dallon nga njeriu i cili hyn në shtëpi dhe nuk i zbath këpucët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...