Mungesa e respektit në çift, manifestimet e ndryshme të kësaj sjelljeje

Life style

Mungesa e respektit në çift, manifestimet e ndryshme të kësaj sjelljeje

Më: 21 janar 2022 Në ora: 15:59
Foto ilustrim

Respekti është një nga shtyllat themelore të çiftit. Megjithatë, koha, monotonia dhe keqmenaxhimi i konflikteve mund të rrezikojnë stabilitetin e tyre. Mosrespektimi në çift, si dhe në të gjitha marrëdhëniet, është një element shumë i dëmshëm për shkak të fuqisë së tij të madhe shkatërruese. Nga ana tjetër, ndonjëherë mund të ndodhë pothuajse pa dashje. Në fushën sentimentale, ne mund të toleronim edhe atë që nuk do ta lejonim në kontekste të tjera ose nga njerëz të tjerë.

Sapo të arrihet kjo pikë, marrëdhënia mund të përkeqësohet deri në pikën e shkatërrimit. Prandaj është e rëndësishme të njihen të gjitha manifestimet e ndryshme të mosrespektimit.

Manipulim emocional dhe përbuzje

Manipulimi emocional është një nga format më të shpeshta dhe më të dhimbshme të mosrespektimit. I interesuari vepron në atë mënyrë që partneri të ndihet fajtor nëse refuzon të plotësojë dëshirat e tij. “Po të më doje, do të kishe ardhur tek unë”, “Do të të doja më shumë nëse do të më kushtoje më shumë kohë”. Ky lloj komunikimi nuk duhet të ekzistojë në asnjë marrëdhënie. Ndjenjat nuk negociohen apo shkëmbehen. Nga ana tjetër, secili prej nesh ka një mënyrë për të treguar dashurinë e tij që nuk përputhet domosdoshmërisht me atë që personi tjetër pret ose dëshiron.

Ka momente, por edhe dinamika çifti, në të cilat njëri e trajton tjetrin sikur të ishte inferior, duke e shoqëruar çdo ndihmë apo shfaqje dashurie me një shprehje përbuzjeje. Edhe pse mund të duket një dinamikë e zakonshme për shumë çifte, në realitet është mungesë respekti për identitetin e të tjerëve. Në ato raste nuk respektohet personi, personaliteti dhe mënyra e tij.

Kritika të vazhdueshme

Me kalimin e kohës, është normale t’i thuash më pak të mira partnerit. Megjithatë, nëse nuk tregohet i kujdesshëm, mund të kalohet një prag i rrezikshëm, ai i kritikës së vazhdueshme. Në vend që të vlerësojnë të tjerët dhe të thonë atë që nuk u pëlqen në një mënyrë të respektueshme dhe të sigurt, ata fillojnë të bëjnë gjykime vlerash për gjithçka. Me fjalë të tjera, gjithçka që bën dhe si e bën, fillon të kritikohet.

Gjykimi i vazhdueshëm dhe negativ i shijeve dhe preferencave të partnerit tuaj mund të kthehet në një mungesë të thellë respekti. Po kështu, kritikat nënçmuese dhe fyese ndaj familjes së tij janë gjithashtu forma mosrespektuese të trajtimit dhe nuk kontribuojnë në rritjen e marrëdhënies. Krahas lëndimit, kritika nuk ndihmon në zgjidhjen e problemeve. Është një mënyrë për të denigruar tjetrin, për ta nënvlerësuar dhe për të ndikuar në vetëvlerësimin e tij dhe natyrisht, në marrëdhënie. Nëse duam që partneri të ndryshojë diçka në sjelljen e tij dhe ky ndryshim është në respekt të mënyrës së të qenurit të tij, duhet ta kërkojmë me vëmendje dhe dashuri.

Kundërshtojnë njëri-tjetrin

Është e zakonshme të shohësh çifte që përballë të tjerëve kundërshtojnë njëri-tjetrin. “Nuk ndodhi kështu…”, “Epo para disa ditësh në shtëpi nuk the të njëjtën gjë”, etj. Kjo është një mungesë e madhe respekti, pasi mendimi i partnerit është i nënvlerësuar. Duhet të respektojmë këndvështrimin e partnerit, pasi ai mund ta ndryshojë kur të dojë dhe se ka versionin e tij të fakteve.

Nofka, ngacmime dhe shaka të këqija

Sjellje të tilla si komentet e këqija ose tallja e vazhdueshme me atë që bën dhe thotë tjetri janë forma të tjera të trajtimit mosrespektues. Shakatë fyese mund të dëmtojnë thellësisht vetëvlerësimin dhe vetëbesimin. Humori është një pjesë e rëndësishme e një marrëdhënieje, por duhet ndarë dhe vlerësuar nga të dyja palët.

Fyerje dhe vrazhdësi

Është e qartë se kur shfaqen fyerje dhe vrazhdësi në një diskutim, ne përballemi me një mungesë të dukshme respekti që duhet trajtuar dhe zgjidhur menjëherë.

Çfarë duhet bërë?

Nëse dyshojmë se nuk e respektojmë partnerin tonë, por edhe në rastin e kundërt, është e rëndësishme të veprojmë sipas pikave të mëposhtme:

Vendosni kufij. Kushdo që ndihet i pa respektuar duhet të flasë me personin tjetër dhe të shpjegojë se si ndihet. Duhet të vendosen një sërë kufijsh që nuk duhen kapërcyer.

Kërkoni falje. Në përgjithësi harrohet rëndësia e këtij gjesti dhe fuqia që ka. Nëse mendoni se nuk keni respektuar partnerin tuaj dhe dëshironi ta kompensoni atë, filloni duke kërkuar falje. Dhe mbi të gjitha përpiquni që kjo të mos ndodh më.

Fal vërtet. Po kështu, nëse e keni falur partnerin tuaj për mosrespektimin e tij në një farë mënyre, duhet ta falni vërtet. Nuk ka kuptim të veprosh dhe të ushqesh pakënaqësi që vetëm sa do ta përkeqësojnë situatën.

Udhëhiq me shembull. Ne duhet ta trajtojmë gjithmonë partnerin ashtu siç do të donim të na trajtonin. Nuk mund të presim atë që nuk jemi në gjendje të ofrojmë.

Duke punuar në ndjeshmëri. Vendosja e vetes në vendin e partnerit tuaj do të jetë çelësi për të kuptuar motivimet, interesat dhe frikën e tij dhe se si ata vendosin t’i shprehin ato.

Komunikimi. Është thelbësore të mësosh të komunikosh në mënyrë të sigurt. Nëse në marrëdhënie komunikoni në mënyrë agresive, duke imponuar ide, ia vlen ta korrigjoni. Përfitimet e komunikimit të shëndetshëm janë të panumërta.

Merrni kohën tuaj. Një pauzë për të reflektuar se pse e trajtoni veten në këtë mënyrë dhe për të konsideruar nëse doni të ktheheni apo jo është ndonjëherë zgjidhja më e mirë. Kjo ju lejon të mendoni se çfarë duhet ndryshuar dhe të filloni nga e para me një qëndrim tjetër.

Kontaktoni një terapist çiftesh. Ndonjëherë nevojitet një person neutral për të analizuar problemin, një specialist do përpiqet të gjejë zgjidhjen më të përshtatshme për rastin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat