​Çfarë i acaron më shumë femrat: Burri apo fëmijët

Life style

​Çfarë i acaron më shumë femrat: Burri apo fëmijët

Më: 25 prill 2022 Në ora: 22:31
Foto ilustrim

Një mik u ankua se nuk mund të përballonte fëmijët. Ata janë të shqetësuar, nuk punojnë shumë në shkollë, nuk duan të hanë perime e të ngjashme.

Një shoqe tjetër u ankua se i shoqi po ia prishte nervat në mënyrë të pabesueshme. Nuk ka kohë për të, nuk bien dakord për asgjë, ajo i harron gjërat…

Situata të tilla dhe të ngjashme ndoshta i kanë shtyrë studiuesit të kryejnë studime për të përcaktuar se çfarë shkakton stres më të madh te gratë, burrat ose fëmijët.

Rezultatet treguan se rreth 46 për qind e grave, të cilat janë të martuara dhe kanë fëmijë, e shohin partnerin e tyre si një nga burimet kryesore të stresit. Situatat më irrituese dhe stresuese ishin ato në të cilat një mashkull nuk arrin të kryejë të gjitha detyrat e tij nëpër shtëpi.

Është e logjikshme dhe e kuptueshme po të kemi parasysh faktin se 75% e grave janë shprehur se janë ato që kryejnë detyrat më të larta në raport me fëmijët dhe familjen.

Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Padovës, kjo formë stresi do të luajë një rol të madh në jetën e mëvonshme. Ata besojnë se do të ketë një ndikim të madh në martesë, por edhe në shëndetin e grave në një moshë të mëvonshme.

Madje, një studim tregoi se jeta e një burri humbet cilësinë pas vdekjes së gruas së tij. Nga ana tjetër, gratë në të njëjtën situatë bëhen më rezistuese ndaj stresit dhe shëndeti i tyre përmirësohet.

Shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë saktësisht pse është kështu. Supozohet se një faktor i rëndësishëm është se gratë mbështeten te burrat e tyre në një masë shumë më të vogël se sa burrat mbështeten te gratë e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat