Mos karikoni celularin në lokale e ambiente publike, studiuesit japin alarmin - Bota Sot
Mos karikoni celularin në lokale e ambiente publike, studiuesit japin alarmin

Mobile

Mos karikoni celularin në lokale e ambiente publike, studiuesit japin alarmin

Më: 26 qershor 2019 Në ora: 06:21
Foto

Nëse e keni zakon të karikoni telefonin tuaj në baret ku pini kafe apo në restorante jeni duke bërë një gabim shumë të madh.

Kjo pasi të dhënat tuaja mund të hakohen shumë më lehtë kështu.

Dreë Paik, themelues i firmës Authentic 8 i tha CNN se hakerat aksesojnë prizat në publik dhe lidhjen me ëi-fi me anë të një teknike të quajtur “juice Jacking”.

Kjo pasi USB-ja që lidh telefonin me karikuesin është e dizejnuar për të traansmetuar të dhëna, shkruan Techsot.al.

Pra sipas Paik telefoni juaj kompromentohet nëse ju e karikoni në një prizë në publik.

Hakerat mund të shikojnë fotot tuaja, tekstet, emailet dhe potencialisht cdo gjë tjetër në telefon. Ato mund të aksesojnë edhe tastjerën dhe kamerën tuaj.

Kjo formë e hakimit është e pamundur të mposhtet.Për këtë arsye e këshillueshme është që gjithmonë të keni me vete një bateri portabël.

Karikojeni këtë bateri në shtëpitë tuaja, në një vend të sigurtë dhe kur bateria tju lërë në baltë kur të jeni në publik, përdorni vetëm këtë bateri portabël.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...