A duhet ta lini telefonin tuaj në rrymë gjatë tërë natës ? - Bota Sot
A duhet ta lini telefonin tuaj në rrymë gjatë tërë natës ?

Mobile

A duhet ta lini telefonin tuaj në rrymë gjatë tërë natës ?

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 12:48
Foto ilustrim

Është një çështje që i preukopon shumë fansat e telefonave, se a duhet t’i lënë telefonat e tyre gjatë tërë natës në rrymë, ka pasur shumë diskutime se është e dëmshmë apo jo, mirëpo kësaj radhe do të qartësohet kjo çështje.

Smartphone juaj është i aftë ta di kur është plotësisht i ngarkuar dhe të ndalojë mbushjen.

“Ju nuk do të jeni në gjendje të mbingarkoni baterinë”, tha Daniel Abraham, shkencëtar në Laboratorin Argonne, për Trendet Digital për një artikull të mëparshëm në lidhje me ndikimin e karikimit pa tel në shëndetin e baterisë .

Kjo ide e ngarkimit ose shkarkimit të plotë të baterisë tuaj smartphone është e komplikuar nga fakti që prodhuesit vendosin pikat e ndërprerura. Ata vendosin se çfarë do të thotë plotësisht i ngarkuar ose bosh dhe kontrollojnë me kujdes se sa larg mund të ngarkoni baterinë tuaj.

Ndërsa lini telefonin tuaj të kyçur brenda natës nuk ka gjasa të bëjë ndonjë dëm të madh në baterinë tuaj, sepse ajo do të ndalojë karikimin në një nivel të caktuar, bateria do të fillojë të shkarkohet përsëri dhe kur të bjerë nën një prag specifik të vendosur nga prodhuesi, ajo do të ngarkohet përsëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat