Ky është kryeqyteti që nuk ka asnjë lypës apo të pastrehë - Bota Sot
Ky është kryeqyteti që nuk ka asnjë lypës apo të pastrehë

Ndryshe

Ky është kryeqyteti që nuk ka asnjë lypës apo të pastrehë

Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 07:55
Foto ilustrim

Helsinki është një prej kryeqyteteve me mirëqenien më të lartë në Europë dhe numri i të pastrehëve në këtë qytet është 0. Kjo për shkak se fenomeni i të pastrehëve në këtë vend nuk ekziston.

Qeveria finlandeze i ka marrë masat dhe të pastrehët kanë qenë në qendër të politikave sociale gjatë 30 viteve të fundit.

Në vitin 1987, atje kishte më shumë se 18,000 njerëz të pastrehë. Ndërsa shifrat e 2017, tregojnë se ishin rreth 6,600 njerëz të klasifikuar si pa shtëpi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...