Klonohen qelizat mijëra vjeçare të mamuthit 28 mijë vjet më parë - Bota Sot
Klonohen qelizat mijëra vjeçare të mamuthit 28 mijë vjet më parë

Ndryshe

Klonohen qelizat mijëra vjeçare të mamuthit 28 mijë vjet më parë

Më: 18 mars 2019 Në ora: 16:56
Foto

Studimi është fryt i punës së kërkuesve japonezë të Universitetit Kindai dhe është publikuar në revistën shkencore Science Reports. Sipas ekspertëve, trupi i kafshës ishte ruajtur në mënyrë perfekte si rrjedhojë e akujve siberianë nga të cilët ishte mbuluar dhe teknika e përdorur për rizgjimin e tyre është e ngjashme me atë që është klonuar delja Dolly.

Rezultati është mjaft i rëndësishëm për botën shkencore, pasi mund të studiohen karakteristikat dhe potencialet e qelizave kaq antike, por theksohet se nuk mund të rikthehet në jetë kafsha e zhdukur rreth 4 mijë vjet më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...