Diamanti i madh blu paraqitet në Botsuana - Bota Sot
Diamanti i madh blu paraqitet në Botsuana

Ndryshe

Diamanti i madh blu paraqitet në Botsuana

Më: 17 prill 2019 Në ora: 12:50
Ilustrim

Një diamant i madh blu me peshë më shumë se njëzet karat u paraqit sot në Botsuana, ku u zbulua ky gur i çmuar.

Okavango Diamond Corporation, e cila është në pronësi të shtetit, tha se ky është diamanti më i madh blu i gjetur ndonjëherë në këtë vend të Afrikës së Jugut dhe se vetëm disa prej këtyre "gurëve blu" kanë qenë në treg gjatë dekadës së fundit.

Ngjyra e dritës blu e diamantit është për shkak të mineralit, i cili ishte i pranishëm në gurë në oqeane, kur diamanti u formua, nga një deri në tre miliard vjet më parë.

Kompania pret që diamanti të shitet deri në fund të vitit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...