I tha gruas se po del për shëtitje dhe u zhduk pa gjurmë, 23 vite më vonë e dashura e tij pranoi një telefonatë të çuditshme - Bota Sot
I tha gruas se po del për shëtitje dhe u zhduk pa gjurmë, 23 vite më vonë e dashura e tij pranoi një telefonatë të çuditshme

Ndryshe

I tha gruas se po del për shëtitje dhe u zhduk pa gjurmë, 23 vite më vonë e dashura e tij pranoi një telefonatë të çuditshme

Më: 14 qershor 2019 Në ora: 00:45
Ron është gjetur gjallë e shëndoshë në një qytet 1,600 kilometra larg vendit ku Gabriel jetonte së bashku me familjen

Ishte viti 1987, kur Gabriel Nagi u largua nga shtëpia si çdo ditë tjetër, por kësaj radhe për të mos u kthyer më. Gruaja dhe dy fëmijët kanë bërë të pamundurën për ta kuptuar se çfarë i ka ndodhur, por kot dhe pa ndonjë rezultat.

Ishte një njeri i lumtur që i pëlqente të shëtiste, dhe kështu gruaja kishte vendosur t’ia përgatis darkën duke e ditur se edhe pak minuta do të kthehej.

E duke parë se nuk është kthyer pas shumë orëve, filloi të brengosej për të. Më pas ajo vendosi ta paraqet rastin në polici, të cilët e informuan se kanë gjetur veturën e tij të djegur.

Megjithatë Gabrielin nuk e kishin gjetur, kështu ajo vendosi të fillojë vetë hetimet. Ndërkohë, policia kishte zbuluar se Gabriel kishte tërhequr një shumë të parave nga llogaria e tij rreth 160 kilometra larg shtëpisë.

Kjo i dha shpresë familjes, kurse polici që kishte filluar hetimet i kishte premtuar bashkëshortes së tij se do ta kuptojë se çfarë i kishte ndodhur Gabrielit. Shumë resurse u shpenzuan në kërkimin e tij, por sërish pa ndonjë sukses.

Megjithatë polici hasi në diçka që kishte zgjuar kureshtjen tek ai. Në sistemin e shëndetësisë në Australi, thuhej se Gabriel shumë vite më parë i është nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale, dhe se kishte ndërruar emrin në Ron Sonders.

Ron është gjetur gjallë e shëndoshë në një qytet 1,600 kilometra larg vendit ku Gabriel jetonte së bashku me familjen. Kështu polici vendosi t’i telefonoj për të zbuluar nëse bëhej fjalë për personin e njëjtë.

Ron i kishte shpjeguar se si përgjatë 23 viteve i ishte komplikuar jeta dhe se gjithçka i dukej e paqartë, dhe kështu vendosën të takohen. E kur polici ia tregoi fotografinë e familjes së tij, Ronit filloi ngadalë t’i kujtohet diçka.

Në fakt, Gabriel kishte pësuar aksident trafiku me ç’rast kishte lënduar kokën gjë që kishte bërë që ai të harron një pjesë të jetës së tij. Gjëja e vetme që mbante në mend ishte që quhet Ron.

Më pas polici vendosi t’i telefonoj gruas së tij me të cilën aranzhoi një takim. E kur u panë nuk mund të ndaleshin duke u përqafuar, kurse Ron i dhuro një buqetë të madhe me lule.

Për fat të keq, Gabriel vazhdon ende të mos mbaj në mend pothuajse asgjë nga një pjesë e jetës, por ka pranuar që të mbajë kontakte me familjen e tij.

Më shumë se 20 vite familja e tij nuk dinte asgjë për të, kurse historia e tyre vazhdon të qarkullojë në internet si shembull i pasojave që sjell amnezia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat