Arkeologët gjejnë pranë skeletit 2,000-vjeçar një objekt të ngjashëm me iPhone - Bota Sot
Arkeologët gjejnë pranë skeletit 2,000-vjeçar një objekt të ngjashëm me iPhone

Ndryshe

Arkeologët gjejnë pranë skeletit 2,000-vjeçar një objekt të ngjashëm me iPhone

Më: 9 shtator 2019 Në ora: 15:41
Foto ilustrim

Nga varri i një gruaje të re në një lokacion misterioz në Siberi, të quajtur "Atlantida ruse", u zbulua një objekt i pazakontë që për disa i ngjan telefonave të mençur.

Varri i një gruaje të quajtur Natasha nga arkeologët, u gjet gjatë verës në një rezervuar të madh të shuar artificial në Siberi. Ai buron nga Perandoria e lashtë Xiongnu - një popull nomadësh që sunduan zonën nga shekulli III para Krishtit deri në fund të shekullit të 1 pas Krishtit.   

Artikulli, i vlerësuar të jetë 2.137-vjeçar, është bërë nga gur i çmuar me linjit të zi me detaje me gur gjysmë të çmuar dhe për shumë duket si një iPhone modern.

Image

Në fakt, bëhet fjalë për një dekorim për rrip. Arkeologu Pavel Leus thotë se ishte një thesar antik falë të cilit ata ishin në gjendje të përcaktonin kohën në të cilën ajo jetonte, pasi vetëm rripi i Natasha ishte i zbukuruar me monedha "wuzhu" kineze.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat