Mendoi se kishte infeksion urinar, mjekët bëjnë zbulimin e pabesueshëm - Bota Sot
Mendoi se kishte infeksion urinar, mjekët bëjnë zbulimin e pabesueshëm

Ndryshe

Mendoi se kishte infeksion urinar, mjekët bëjnë zbulimin e pabesueshëm

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 14:48
Ilustrim

Një grua 56 vjeçare është drejtuar në urgjencë, pasi përjetoi dhimbje barku dhe dhimbje ndërsa urinonte për tre ditë.

Ajo u tha mjekëve se kishte përjetuar dhimbje të vogla abdominale për gjashtë muajt e fundit dhe kur fillimisht kërkoi trajtim, u diagnostikua me infeksion të rrugëve urinare dhe i dhanë antibiotikë.

Por dhimbja e saj vazhdoi pas trajtimit dhe u bë aq e fortë saqë 56-vjeçarja u detyrua të shkonte sërish në spital. Pas ekzaminimeve, mjekët gjetën një masë të fortë në barkun e saj, gjë që i shtyu të bënin një skaner.

Ata zbuluan se masa “e lëvizshme” ishte në të vërtetë një gur masiv i fshikëzës, me gjatësi diametri 11 centimetra. Mjekët ishin në gjendje të hiqnin me sukses gurin e fshikëzës, dhe gruaja nuk vuajti nga ndonjë ndërlikim tjetër. Por një rast si ky është jashtëzakonisht i rrallë dhe ndodh në vetëm 5% të njerëzve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat