Lasgush Poradeci: Mos e pifshim këtë gotë në mos u bashkofshim me Kosovën - Bota Sot
Lasgush Poradeci: Mos e pifshim këtë gotë në mos u bashkofshim me Kosovën

Ndryshe

Lasgush Poradeci: Mos e pifshim këtë gotë në mos u bashkofshim me Kosovën

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 22:16
Lasgush Poradeci

Lasgush Poradeci i njohur si shkrimtari i poezisë së dashurisë, pas vete ka lënë shumë dorëshkrime, thënie, që publikohen herë pas herë nga studiuesit, por edhe nga ata që e kanë njohur nga afër këtë shkrimtar të madh.

Meri Lalaj më herët kishte botuar pjesë të shkëputura që kanë ndërlidhje më Poradecin, dhe një pjesë e këtij botimi ka të bëjë edhe me Kosovën, ku Lasgush Poradeci as dasmat po as vdekjen nuk i dëshironte pa bashkimin e Shqipërisë me Kosovën.

Meri Lalaj mbi këtë cështje kishte botuar këtë pjesë:

Diku Lasgushi ka shkruar: “Do të vijë një kohë, kur do të vemë në dasmë e do të urojmë: Mos e pifshim këtë gotë, po të mos bashkohemi me Kosovën! Dhe do të vemë në vdekje dhe do të ngushëllojmë: Mos e pifshim këtë gotë në mos u bashkofshim me Kosovën…Do të vijë një kohë kur dollia do të fillojë me këto fjalë: Mos e pifshim këtë gotë në mos u bashkofshim me Kosovën.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat