Mbjellja në gota plastike: Si të kultivojmë pemë dhe perime pa shpenzuar fare dhe pa kimikate! - Bota Sot
Mbjellja në gota plastike: Si të kultivojmë pemë dhe perime pa shpenzuar fare dhe pa kimikate!

Ndryshe

Mbjellja në gota plastike: Si të kultivojmë pemë dhe perime pa shpenzuar fare dhe pa kimikate!

Më: 2 prill 2020 Në ora: 15:27
Foto Ilustrim

Bëni vetëm këto veprime të thjeshta dhe së shpejti do të keni kopshtin tuaj të vogël, të cilin mund ta mbani në kuzhinë, në dhomë të ndejës apo në tarracë!

Në fillim merrni gota plastike – pritjani fundin dhe shponi në disa vende në atë mënyrë që të ketë vrima sikur çdo saksi tjetër dhe vendoseni fundin në gjithë gotën. Pastaj përgatitni frutat.

A e keni ditur që çdo dredhëz përmban rreth 200 fara të cilat mund t’i mbillni?

Thjesht, me kruese të dhëmbëve nxirrni farat, qitni në gotë pak dhé dhe shtoni farat dhe ujitni.

Pas gjashtë javësh dredhëzat do të fillojnë të rriten dhe të lulëzojnë dhe pastaj do të kenë nevojë që t’i zhvendosni në një saksi më të madhe.

Në këtë mënyrë mund të kultivoni edhe mjedra, avokado, limonë, domate… Shumicën e pemëve dhe e perimeve.

Mbjellja dallon dukshëm për disa lloje, ndërsa të gjitha hollësitë shikoni në videon në vazhdim!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat