Doreza e derës që dezinfekton veten kundër Covid-19

Ndryshe

Doreza e derës që dezinfekton veten kundër Covid-19

Më: 15 nëntor 2020 Në ora: 13:17
Foto ilustrim

Doreza e derës që dezinfekton veten: Shkencëtarët zviceranë pohojnë se doreza 500 dollarëshe me bateri çrrënjos mikrobet brenda tre sekondave pasi të jenë përdorur.

Një ekip zviceran ka shpikur një dezinfektues automatik të dorezës së derës – i cili mund të revolucionarizojë sesi zyrat, shkollat ​​dhe spitalet mbahen të sigurta në mes të koronavirusit

Pajisja 500 dollarëshe e Tweaq përmban një unazë me bateri litium-jon që kalon mbi dorezën e derës dhe shpërndan dezinfektuesin sa herë që përdoret dera.

Image

 

Kjo vjen ndërsa shkencëtarët ndajnë pikëpamje kontradiktore mbi rrezikun që paraqitet nga sipërfaqet mes pandemisë së koronavirusit. Disa thonë se virusi mund të merret dhe përhapet, ndërsa të tjerët thonë se rreziku vjen nga qëndrimi afër një personi të infektuar.

Krijuesit e mekanizmit janë mburrur se pajisja vret 99.9 përqind të mikrobeve, aktivizohet brenda tre minutash nga përdorimi i një dere dhe një fishek dezinfektues është i përshtatshëm për rreth 1.000 përdorime para se të duhet të zëvendësohet – për 50 dollarë.

Giovanni Barilla, shefi ekzekutiv i Tweaq, tha se kompania e tij kishte siguruar ‘një zgjidhje efektive dhe të besueshme që jo vetëm mbron njerëzit por mund të kursejë para biznesi në planin afatgjatë’.

Pasi zgjidhja të mbarojë, një mesazh do të dërgohet përmes një aplikacioni, i cili gjithashtu regjistron sa herë që përdoret doreza. Pajisja duhet të jetë gati për shitje vitin e ardhshëm.

Spërkatja e vazhdueshme e sipërfaqeve me spërkatje antibakteriale – siç kanë provuar shumë gjatë pandemisë – mund të jetë e panevojshme. Profesori Gandhi i tha Uebsajtit shkencor amerikan Nautilus: “Nuk përhapet nëpër sipërfaqe. Kishte shumë frikë në fillim të pandemisë për transmetimin e fomiteve. Tani e dimë që rrënja e përhapjes nuk është prekja e sipërfaqeve dhe prekja e syrit tuaj, është nga të qenit afër dikujt që nxjerr virus nga hunda dhe goja, pa e ditur në shumicën e rasteve se po e bën atë”.

Një hulumtim i veçantë i botuar në Lancet ka sugjeruar që çdo koronavirus i mbetur në sipërfaqe mbart vetëm një rrezik ‘shumë të vogël’ të infeksionit. Ndërkohë, studiuesit në CSIRO, agjencia shkencore kombëtare e Australisë, zbuluan se Covid mund të mbijetojë deri në 28 ditë në sipërfaqe.

Hulumtimi, i ndërmarrë në Qendrën Australiane për Gatishmërinë e Sëmundjeve (ACDP) në Geelong, Victoria, zbuloi se virusi mbijetoi më mirë në temperatura më të ftohta. Studimet e fundit kanë treguar se virusi është në gjendje të mbetet infektues në grimcat e ajrit për më shumë se tre orë.

Dr Debbie Eagles, Zëvendës Drejtori i ACDP, ka punuar në testimin e një vaksine të mundshme për virusin. Ajo tha se nevoja për ‘praktika të mira të tilla si larja e duarve’ u përforcua tani virusi mund të mbetet infektues.

Ajo tha: “Në 20 gradë Celsius, e cila është rreth temperaturës së dhomës, ne zbuluam se virusi ishte jashtëzakonisht i fortë, duke mbijetuar për 28 ditë në sipërfaqe të lëmuara të tilla si qelqi i gjetur në ekranet e telefonit celular dhe kartëmonedhat plastike”. 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat