​Studimi: Stuhitë e pluhurit përshpejtojnë avullimin e ujit në Mars

Ndryshe

​Studimi: Stuhitë e pluhurit përshpejtojnë avullimin e ujit në Mars

Më: 17 nëntor 2020 Në ora: 07:29
Ilustrim

Shkencëtarët kanë besuar prej kohësh që sipërfaqja e Marsit dikur ishte e ngjashme me Tokën me oqeane dhe lumenj miliarda vjet më parë, por shtretërit e fosilizuar të lumenjve dhe oqeaneve janë dëshmi e kësaj.

Marsi tani është tharë dhe uji i vetëm ekziston në formë akulli në polin verior dhe jugor. Sidoqoftë, shkencëtarët tani kanë zbuluar misterin e Marsit që humbet ujin e tij.

Studiuesit më parë supozuan se avujt e ujit nuk mund të dilnin në hapësirë pasi molekulat e rënda nuk mund të kishin udhëtuar mjaft lart nëpër atmosferën e hollë të Marsit. Duhej të binte përsëri në sipërfaqe, por orbita e NASA-s Mars Atmosfera dhe Evolucioni i paqëndrueshëm (MAVEN) ka një histori tjetër për të treguar. Shkencëtarët kanë vëzhguar një numër të madh të molekulave të ujit në atmosferën e sipërme të Marsit, nga ku uji humbet në hapësirë.

Për shkak të atmosferës së hollë të planetit, rrezet ultravjollcë të Diellit avullojnë molekulat e ujit. Por falë stuhive të pluhurit marsian, ajo i shtyn molekulat në atmosferën e sipërme, duke përshpejtuar procesin.

Shane Stone, një student i diplomuar në Universitetin e Arizonës Lunar dhe Laboratorin Planetar, ka punuar në misionin MAVEN dhe detajoi gjetjet e tij në një studim që u botua në revistën Science.

Instrumentet e Gazit Neutral dhe Spektrometrit në Masë Jon (NGIMS) matin molekulat e ujit të ngarkuara të planetit në atmosferën e sipërme, 100 mile nga sipërfaqja. Në atë mënyrë, shkencëtarët mund të përcaktojnë sasinë e ujit të pranishëm në atmosferën e planetit.

Nëpërmjet MAVEN dhe Teleskopit Hapësinor Hubble, studiuesit vunë re se Marsi kishte një orbitë ovale rreth Diellit në krahasim me Tokën. Ai i afrohet Diellit gjatë verës së hemisferës së tij jugore çdo dy vjet Tokë.

Ngrohja e planetit shkrin akullin e gjetur në sipërfaqe dhe e dërgon atë në atmosferën e sipërme nga ku humbet në hapësirë.

Në lëvizjen ciklike, rrezet UV thyejnë shkrirjen e akullit dhe molekulat e ujit në hidrogjen dhe oksigjen. Por procesi është i ngadaltë dhe do të duheshin vite për të përfunduar. Sidoqoftë, kjo kundërshton vëzhgimet aktuale.

“Kjo është e rëndësishme sepse nuk prisnim të shihnim ujë në atmosferën e sipërme të Marsit. Nëse krahasojmë Marsin me Tokën, uji në Tokë kufizohet afër sipërfaqes. Është një shtresë mjaft e ftohtë në atmosferë për t’u kondensuar dhe për këtë arsye të ndalojë çdo avull uji që udhëton lart”, tha Stone.

Ekipi vëzhgoi diçka të çuditshme – një mjegull hidrogjeni në atmosferën e sipërme të Marsit. Kjo mund të ketë qenë e mundur vetëm për shkak të pranisë së ujit.

Mjegulla u shua ngadalë ndërsa vera po afrohej. Faktori më i rëndësishëm në këtë janë stuhitë e pluhurit të Marsit – rajonal dhe global. Stuhia rajonale ndodh çdo vit Mars dhe stuhia globale shkatërron planetin çdo 10 vjet. Grimcat e ngarkuara të pluhurit ngrohin më tej planetin dhe ushqejnë lëvizjen lart të molekulave të ujit.

Para fillimit të stuhive të vitit 2018, shkencëtarët vunë re se prania e ujit në atmosferën e sipërme u dyfishua mbi gjashtë milionë pjesë të ujit për një milion, por gjatë stuhive, niveli u rrit në 60 pjesë për milion.

Studimet treguan se Marsi kishte humbur rreth 50 centimetra ujë global të oqeanit për shkak të lëvizjeve ciklike ndërsa 18 centimetra shtesë ujë për shkak të stuhive të pluhurit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat