Si t’i ndaloni macet nga kryerja e nevojave në kopsht

Ndryshe

Si t’i ndaloni macet nga kryerja e nevojave në kopsht

Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 13:51
Foto Ilustrim

Shumica e maceve bëjnë jetë jo problematike dhe të lumtur duke ngrënë, fjetur – dhe lehtësuar veten nga nevojat në vende që mund të mos ju pëlqejnë.

Përderisa është më mirë sesa të përdorin qilimin si tualet, jashtëqitjet e maceve mund të bëjnë kërdi në kopshte dhe të dëmtojnë ekosistemet delikate lokale.

Macet janë mishngrënëse, kështu që jashtëqitjet e tyre mund të përmbajnë parazitë ose patogjenë që nuk janë të pranishëm në plehrat barngrënëse.

Image

Kjo është shqetësuese sepse shumica prej nesh planifikon të hajë ushqimin që rritet, pra mund të jetë veçanërisht problematike për ata që rritin prodhimet e tyre.

Ja se si e ndaloni në mënyrë të sigurt dhe efektive macen tuaj të mos kryej nevojat në kopshtin tuaj:

Ndryshoni mjedisin

Macet pëlqejnë sipërfaqet e buta; toka e lirshme dhe bimët e buta janë shumë tërheqëse për to. Mbuloni tokën e kopshtit ku macet frekuentojnë me degë nga pemët tuaja. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë në tërheqjen e bletëve, të cilat do të ndihmojnë bimët tuaja të rriten shumë më mirë.

Risi me erëra

Macet nuk e pëlqejnë erën livandë dhe dhe limon trumzë. Mbillni disa nga këto në të gjithë kopshtin tuaj. Transplantimi mund të tërheqë polenizuesit dhe insektet e tjera të dobishme gjithashtu. Macet urrejnë agrumet, kështu që çdo lëvozhgë frutash nga portokalli dhe të tilla do të ndihmojnë në parandalimin e tyre.

Mbaje të pastër

Nëse macja juaj ose macja vizitore zgjedh gjithmonë të njëjtin vend, mund të provoni të pastroni zonën me një çorape ose një sapun ekologjik.

Kjo mund të largoj macet nga aroma e tyre, megjithëse mund ta bindë macen të përdorë vetëm një pjesë tjetër të kopshtit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat