Kapet aligatori me mbetje njerëzore në stomak

Ndryshe

Kapet aligatori me mbetje njerëzore në stomak

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 14:47
Foto

Një aligator 504 kilogramësh që besohet se ka vrarë një 71-vjeçar nga Luiziana në ujërat e përmbytjeve të Uraganit Ida është kapur me ato që duket se janë mbetje njerëzore në barkun e tij, tha Zyra e Sherifit të Famullisë Shën Tammany.

Kapja e aligatorit rreth katër metra i gjatë përfundon një kërkim dyjavor nga agjencitë vendore dhe shtetërore për Timothy Satterlee, i cili ishte parë për herë të fundit më 30 gusht duke kontrolluar dëmet e stuhisë jashtë shtëpisë së tij në Slidell, rreth 55 km në verilindje të New Orleans.

Sulmi ndodhi një ditë pasi Ida, një nga uraganet më të fuqishëm që goditi bregun e Gjirit të SHBA, goditi Luizianën, duke shkaktuar përmbytje shkatërruese në disa zona jashtë një sistemi të ri të mbulimit dhe portave të mbrojtjes që mbron qytetin.

"Sapo u kontrollua aligatori, u zbulua se brenda barkut kishte mbetje njerëzore", tha zyra e sherifit. "Hetuesit do të punojnë me Zyrën e Koronerit të Famullisë Shën Tammany për të verifikuar që ato mbetje i përkasin Timothy Satterlee."

Agjentët e jetës së egër po pastronin zonën me anije ajrore të shtunën kur një dron që ata kishin vendosur dalloi një aligator jo shumë larg shtëpisë së Satterlee, tha kapiteni Lance Vitter, një zëdhënës i zyrës së sherifit.

Ata vendosën kurthe, të cilat rezultuan të suksesshme të hënën. Agjentët më pas eutanizuan dhe hapën aligatorin "dhe kjo ishte kur ata zbuluan pjesët e trupit," tha Vitter. "Ishin pjesët e sipërme të trupit të njeriut".

Shtëpia e Satterlee nuk është larg nga një zonë e frekuentuar nga turistë që vizitojnë për "turne kënetë" duke premtuar pamje të aligatorëve dhe kafshëve të tjera të egra, tha Vitter. Aligatorët zakonisht nuk sulmojnë njerëzit nëse ushqimi që ata kanë fshehur nuk është zhvendosur, siç mund të ndodhë gjatë stuhive të mëdha, tha ai.

Gruaja e Satterlee pa një aligator të madh të sulmonte burrin e saj pasi ai kishte dalë jashtë shtëpisë së tyre të rritur për të kontrolluar përmbajtjen e kasolles së tyre në tokë. Aligatori e kishte në një “listë vdekjesh” dhe ia kishte shqyer njërin krah, tha Vitter, duke rrëfyer deklaratën e gruas para autoriteteve. Gruaja, 68 vjeç, ndërhyri dhe aligatori u zhduk në ujë.

I gjakosur keq dhe duke filluar të errësohet, burri i tha që të hipte në varkën e tyre të vogël dhe të kërkonte ndihmë, tha Vitter. Vitter shtoi se do të kishte qenë e vështirë për gruan që të fuste burrin e saj në varkë pa ndihmën e tij dhe pa u rrëzuar. Ajo e la atë në shkallët e tyre.

Gruaja gjeti ndihmë rreth një milje larg dhe u kthye vetëm për të gjetur se burri i saj nuk ishte më në shkallë, tha Vitter. "Ajo thjesht nuk e kishte menduar në makthet e saj më të egra se ajo do të kthehej dhe ai do të ishte zhdukur."

"Tani që e kemi gjetur aligatorin të paktën ajo mund të marrë një certifikatë vdekjeje," tha Vitter.

Sipas Institutit Kombëtar të Kopshtit Zoologjik dhe Ruajtjes së Biologjisë të Smithsonian, aligatorët meshkuj mund të peshojnë deri në 454 kg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat