Krishtlindje në Siberi, aty ku Babagjyshi nuk vishet me të kuqe - Bota Sot
Krishtlindje në Siberi, aty ku Babagjyshi nuk vishet me të kuqe

Ndryshe

E premte, 19 tetor 2018

Krishtlindje në Siberi, aty ku Babagjyshi nuk vishet me të kuqe

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 12:14
Ilustrim

Festat e fundvitit në lindjen e Rusisë vijnë shumë ndryshe nga çdo vend tjetër.

Në Rusi ka të paktën 7 figura të ndryshme të Babagjyshit të vitit të ri për ti sjellë gëzimin fëmijëve në dimër.

Por më i njohuri është Gjyshi Frost - ose Ded Moroz. Me mjekër të bardhë e gjatë, i veshur me pelice të madhe ngjyrë blu e i shoqëruar nga disa vajza e djem, që luajnë rolin e ‘elf’, në temperatura që arrijnë -50 gradë celcius, shpëndan dhurata për fëmijët së Siberi dhe ka për qëllim t’ju sjellë lumturi.

Gjyshi Frost ka qenë një figurë mitologjike dhe është shumë ndryshe nga Babagjyshi i vitit të ri që jemi mësuar të shohim. 

Ai shpeshherë vishet me të bardha, blu ose me të kuqe. Mënyra tradicionale e tije transportit nuk është slita por kuajt e bardhë por ka udhëtuar edhe me metro, tramvaje, helikopterë në raste ekstreme dhe zbritja nga oxhaku nuk është taktika e tij.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test