Pamje të prekshme kur foshnja me sindromë ulet për herë të parë - Bota Sot
Pamje të prekshme kur foshnja me sindromë ulet për herë të parë

Ndryshe

E martë, 16 tetor 2018

Pamje të prekshme kur foshnja me sindromë ulet për herë të parë

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 18:56
Gracie Heater

Pamjet e filmit kapin momentin e një vajze 19-muajsh, e cila pas qëndrimit në spital, është ulur për herë të parë.

Ky është momenti i ngrohtë i vajzës 19-mujore, e cila e ka kaluar gjithë jetën në spital për shkak të një sindrome të rrallë.

Gracie Heater vuan nga sindroma Apert - një çrregullim gjenetik që shkakton një bashkim të eshtrave në kafkë dhe shpinë, të cilat mund të pengojnë zhvillimin e trurit.

Ajo ka mbijetuar 12 operime serioze, përfshirë edhe atë për të ndarë eshtrat dhe për të lejuar trurin e saj të rritet, transmeton KosovaPress. 

Pavarësisht nga ajo që ka kaluar, prindërit e Gracie e përshkruan foshnjën si një 'top të jetës', por pranon se ajo nuk ka gjasa të arrijë në ditëlindjen e saj të dhjetë.

Gracie u diagnostikua me gjendjen, e cila godet një në 100.000 bebe, kur nëna e saj Saskia Hansen, 25-vjeç, shkoi në një punë të parakohshme derisa ishte në muajin e shtatë të shtatzënisë.

Pas lindjes, Gracie u vendos në kujdes intensiv, ku mjekët zbuluan se sistemi i saj i frymëmarrjes ishte deformuar dhe e vendosën në një ventilator.

Foshnja ishte e lindur me një trake të shtrembëruar dhe një bronke të ngushtë të djathtë, kalimin që lidh mushkëritë e saj me ajrin e saj.

Një muaj pas lindjes, Gracie u transferua në Spitalin e Fëmijëve të Seattle, ku ajo ka qenë një pacient gjatë 18 muajve të fundit.

Hansen dhe babai i Gracie, Rick Heater, 40-vjeç, një ish-detar, tha se vendosmëria e vajzës së tyre i frymëzon çdo ditë.

Prindërit, të cilët themeluan Shtëpinë e Bamirësisë Gracie në nder të saj, ëndërrojnë ta sjellin atë një ditë në shtëpinë e tyre.

Ata thonë se mjekët shpresojnë që ajo të jetë në gjendje të kthehet në shtëpi përfundimisht.

"Ne e dimë se koha e saj është e shkurtër, por ne do të donim të ishim në gjendje t'i jepnim sa më shumë përvojat normale të jetës", shprehen prindërit e saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test